RSMPV

 Lielajā talka 2022 – aizvadīta!

Paldies visiem talciniekiem! Lielā talka 2022 ir veiksmīgi aizvadīta, un Juglas ezera piekraste un meža daļa gar Lorupes ielu ir kļuvusi tīrāka no nevēlamajiem piesārņojumiem un atstātajiem atkritumiem.

Paldies arī Ogres tehnikumam un tā komandai par talciniekiem sarūpēto gardo silto zupu!

          


Ekopadomes sapulce – 20.aprīlī, pl.19:00


OLAS un to marķējuma numuri

Lieldienas meklējam ne tikai olas, bet īpaši baltas olas!
Ieskatoties kastītēs, noteikti esat ievērojuši uz olām numurus. Vai zināt ko tie nozīmē?

Pirmais cipars – norāda dējējvistu turēšanas metodi:
– 0 – brīvos turēšanas apstākļos bioloģiskajā saimniecībā dētas olas;
– 1 – brīvas turēšanas apstākļos dētas olas;
– 2 – kūtī dētas olas;
– 3 – sprostos dētas olas.
Burti – izcelsmes valsts kodu.
Ciparu kombinācija – Pārtikas veterinārā dienesta (PVD) piešķirtais putnu novietnes identifikācijas numurs.

Tagad, izvēloties kādas olas pirkt, zināsi no kurienes oliņas un kādos apstākļos tās turētas!


Ekopadomes un ēdināšanas nodrošinātāju “Vefovec-Z” pārstāvju tikšanās

Pakāpeniski mazinoties epidemioloģiskai situācijas arī tehnikumā kopienā, arvien aktīvāk atgriežas izglītojamie tehnikuma telpās mācībām klātienē un ar vien vairāk jaunieši ierodas ēdnīcā pusdienos.

31. martā bija īstais brīdis vēlreiz tehnikuma ēdināšanas un Ekopadomes pārstāvjiem tikties, lai kopīgi pārrunātu ierosinājumus un jautājumus, ko tehnikumu izglītojamie ir norādījuši Rīcības Dienu anketās “Ēšanas paradumu un tehnikuma ēdnīcas izvērtējums”. Mūsu kopīgā saruna bija ļoti vērtīga, jo ieguvām atbildes uz būtiskiem jautājumiem no mūsu izglītojamo puses.

Ekopadome interesējās arī par produkta kvalitāti un izcelsmi. Informējam, ka mūsu ēdinātāji patiešām rūpējas un iepērk tikai sertificētus produktus, kā arī produktus ar zaļās karotītes marķējumu.

Izglītojamo top 3 jautājumi ēdnīcai un atbildes uz tiem:

— Kāpēc tehnikuma ēdnīcā nav mikroviļņu krāsns, lai varētu uzsildīt līdz paņemtās pusdienas?
Atbilde: Diemžēl tehnikuma ēdnīcā NEDRĪKSTAM nevis negribam uzstādīt mikroviļņu krāsni. To nosaka Ministru kabineta noteikumi un Pārtikas un Veterinārā dienesta noteikumi par ēdināšanas nodrošinājumu izglītības iestādēs. Par šo noteikumu pārkāpšanu ēdinātājam tiek uzlikts sods.

— Kāpēc nav sāls un garša?
Atbilde: Ēdinātājs NEDRĪKST sāli pievienot tik cik grib, kā arī ir nedrīkst izsniegt un novietot papildus sāli trauciņos uz galdiem. Ēdienreižu porcijās sāls daudzumu stingri regulēt Ministru kabineta noteikumi Nr. 172 “Noteikumi par uztura normām izglītība iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem”. Ir noteikts, ka pievienotā sāls daudzums gatavajā ēdienā nepārsniedz 0,4 g uz 100 g produkta.

— Kāpēc dienas komplektā nevar samainīt, piemēram, kartupeļus pret griķiem vai citus salātus, ja cena ir vienāda.
Atbilde: Nokomplektējot dienas piedāvājumu ir jābūt noteiktam kaloriju daudzumam, ko nosaka Pārtikas un veterinārā dienesta noteikumi. Nomainot vienu pamatēdiena sastāvdaļu komplektā, attiecīgi mainās kopējais kaloriju skaits visā piedāvājumā.  Pasniegšanas brīdi, diemžēl, ir neiespējami pārrēķināt jaunizveidotā ēdiena komplekta kaloriju kopsummu. Tādā gadījumā būs liela rēķināšana un ilga gaidīšana rindā, kas radīs jaunu neapmierinātību.

Papildus informējam:
— Visas nedēļas ēdienkarte ir redzama pie info stenda, kur ir aprēķinātas kalorijas, tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu daudzums.

— Tā kā ēdamrīkus ēdinātājiem ir jāmazgā, kas nozīmē ūdens un elektrības patēriņu, tādēļ nevar piedāvāt tos par brīvu tiem, kas ņem pārtiku no mājām un pusdieno ēdnīcā.

— Ēdinātājs nedrīkst uzturā iekļaut – fritētus (frī) kartupeļus, kartupeļu kroketes un citus eļļā vārītus pārtika produktus, mehāniski atdalītu gaļu, produktus, kuri ražoti no piena un kuros kāda piena sastāvdaļa aizvietota ar citu sastāvdaļu, cukura un miltu konditorejas izstrādājumus, kuru sastāvā ir daļēji hidrogenēti augu tauki, bezalkoholiskos dzērienus, kuriem pievienots kofeīns.

— Ēdinātājs nedrīkst iekļaut uzturā majonēzi, kečupu un tomātu mērci piedevu veidā. Ir atļauts pievienot ēdienu pagatavošanā izmantot majonēzi, kurai pievienots ne vairāk kā 1 g sāls uz 100 g produkta.


31.martā, pl.11:50 – 12:40 RSMT Mikrodārza tējas degustācija

Prieks par visiem kas pienāca un nogaršoja RSMT Ekopadomes aktīvīstu pašu audzēto piparmētras asortī tēju.
Savu balsi par tējas vērtējumu ir snieguši 36 tējas baudītāji, kuriem 29 minēja “Ļoti garšīgi”, 7 – “Garšīgi” un 0 – “Negaršīgi”.

  


Ekopadomes sapulce – 30.marts, pl.19:00


26. marts – Zemes diena

Pasaules dabas fonds aicina ar savu rīcību atbalstīt Zemes stundu, kas 2022. gadā notiks 26. martā plkst. 20.30.
Ikviens iedzīvotājs akcijas laikā tiek aicināti simboliski izslēgt apgaismojumu uz vienu stundu, lai iestātos par dabu un parādītu savu apņemšanos videi draudzīgākai rīcībai ikdienā.

Lai arī sestdienā tehnikums ir slēgts un apgaismojums ir izslēgts, tomēr mēs katrs varam šo savu rīcību īstenot savās mājās!


10. martā, plkst 15:00 – Putnu būrīšu izgatavošanas darbnīca

Tehnikums uzsāk jaunu tradīciju pavasarī izgatavot putnu būrīšus mazajiem ligzdojošajiem putniņiem
Paldies pedagogam Jānim Pētersonam par darbnīcas organizēšanu un visiem kas rada laiku piedalīties!

Kopīgi ir izgatavoti 15 putnu būrīši!

Trīs tehnikuma darbinieki taisa koka putnu būrīšus   


Vai zināji: Kas ir būvniecības atkritumi?

Attālināto mācību laikā tehnikumā mācību korpusā tika uzsākti remonta darbi. Veicot remontus vienmēr rodas atkritumi. Būvniecības atkritumi. Kas īsti ir būvniecības atkritumi!

Par būvniecības atkritumiem tiek saukti atkritumi, kas radušies būvniecības, renovācijas un ēku pārbūves, kā arī pārpalikumiun bojātie materiāli, kas radušies celtniecības procesā, vai materiāli, kas būvlaukumā tiek izmantoti īslaicīgi.

Parasti būvniecības atkritumi no dzīvojamajām mājām satur betonu, koksni, metālus, ģipša paneļus, eļļas, ķimikālijas un jumta apdares materiālus.

Vai zini, kur nodot būvniecības atkritumus? Tos var nodot:
– SIA “Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija”, www.zaao.lv
– SIA “L&T”, www.l-t.lv
– SIA “Nelsens”, www.nelsens.lv

Domā zaļi! Esi atbildīgs!


Infografikas: Cilvēka darbības ietekme uz klimatu

Dabaszinību pasniedzēja Ligita Anspoka, kas arī ir aktīva tehnikuma Ekopadomes pārstāve un Ekoskolas programmas atbalstītāja, nenogurstoši izglītojamajiem atgādina par Ekoskolas aktivitātēm, tēmu nozīmīgumu un to, ka esam atbildīgi par planētu, kurā dzīvojam!
Viens no uzdevumiem, ko jaunieši ir paveikuši – infografikas par tēmu “Cilvēka ietekme uz klimata pārmaiņām”, kas rosina domāt par to, ka mēs esam tieši iesaistīti planētas izdzīvošanā.

Atkritumu ietekme uz klimatu
Ēdiena ietekme uz kliematu
Cilvēka darbības ietekme uz klimata pārmaiņām
Cilvēka ietekme uz klimatu – pēdējo 1000 gadu laikā
Cilvēka darbības ietekme uz klimata pārmaiņām – one world

Domā zaļi! Esi atbildīgs!


Radošais konkurss “Konkursa_plakāts_Iepakojuma kastes pārvērtības_ 2021Iepakojuma kastes pārvērtības

RSMT  sadarbības partneri “Zaļā josta” aicina interesentus piedalīties radošā konkursā “Iepakojuma kastes pārvērtības”.

Kas jādara?
– Līdz 15. decembrim
– pašrocīgi izgatavot mājsaimniecībā praktiski pielietojamas lietas, kas darinātas, par pamatu izmantojot kartona kasti vai vairākas kastes.
– Gatavo darbu nofotografē un izveido aprakstu
– Fotogrāfijas kopā ar aprakstu jānosūta uz konkurss@zalajosta.lv.

Labāko ideju autori saņems pārsteiguma balvas no “Zaļā josta”, kā arī viens laimīgais tiks pie skaistas Ziemassvētku eglītes no konkursa atbalstītāja Silvertree.lv. Plašāka informācija un konkursa nolikums www.zalajosta.lv.

Ar konkursa nolikumu var iepazīties šeit – Iepakojuma kastes pārvētības.

Pēdējās desmitgades laikā ir būtiski pieaudzis radītais izlietotā iepakojuma, tostarp kartona kastu, apjoms Eiropā un Latvijā. Kā viens no veicinošiem faktoriem ir strauji augošā tiešsaistes tirdzniecības attīstība, kuras rezultātā pirkumi tiek iesaiņoti papildu kastēs. Kartons ir zemas kvalitātes makulatūra, tā pārstrādes iespējas ir ierobežotas. Tāpēc “Zaļā josta” izsludina radošo konkursu “Iepakojuma kastes pārvērtības”,  kurā tiks meklēti risinājumi, kā nevajadzīgās kartona kastes pārveidot par noderīgām, ilgtermiņā praktiski pielietojamām lietām – mazinot radīto atkritumu apjomu, veicinot aprites ekonomiku un taupot resursus.

Atbilstoši Eurostat datiem, pēdējo 10 gadu periodā no 2009. līdz 2019. gadam papīrs un kartons bija galvenie radītie izlietotā iepakojuma materiāli Eiropas Savienībā. 2019. gadā radīti 32,2 miljoni tonnu papīra un kartona atkritumu – kopš 2009. gada šī atkritumu plūsma ir pieaugusi par 23,2%. Latvijā radītais iepakojuma atkritumu daudzums ir pieaudzis par 22,4%, sastādot 261689 tonnas 2019. gadā valstī kopumā jeb 136,74 kg uz vienu iedzīvotāju. 2019. gadā Eiropas Savienībā izplatītākais radītais iepakojuma atkritumu veids bija papīrs un kartons, veidojot 40,6% no kopējā radītā iepakojuma atkritumu apjoma.


Paldies visiem, kas atsaucās un aizpildīja Ekopadomes Rīcības dienās veikto anketēšanu, lai izvērtētu ēšanas paradumus un tehnikuma ēdnīcas piedāvājumu.
Anketas “Ēšanas paradumu un tehnikuma ēdnīcas izvērtējums” rezultātus apkopojām un ņemam vērā, lai uzlabotu situāciju un kādus ierosinājumus pārrunātu ar skolas ēdināšanas nodrošināšanas uzņēmumu.

Jāatzīst, kā kādas neērtības ir īpaši radījusi epidemioloģiskā situācija, kā rezultātā tehnikumā ēdnīcā arī ēšanas piederumi vairs nav brīvi paņemami pašiem, bet gan iepakoti salvetē tiek izsniegti kopā ar ēdienu, kā arī ieviesto attālināto-klātienes mācību laikā cenšas pielāgoties mainīgajam klātienē esošajiem izglītojamo skaitam.

Ar pilnu anketas rezultātu prezentāciju var iepazīties te – rezultātu apkopojums.


Latvijas Ekoskolu Rīcības dienas 2021 ir noslēgušās / 15. – 28. novembris /

IMG_6137

Rīcības dienu noslēgumā tehnikuma Ekopadome turpina aktualizēt gada tēmu PĀRTIKA.

Ekopadomes jaunieši aicina ikvienu izglītojamo atbildēs uz pāris īsiem jautājumiem anketā, kurā vēlamies izzināt jauniešu ēšanas paradumus mūsu tehnikuma ēdnīcā. Anketas aizpildīšana paprasīs ne vairāk kā 3 minūtes.  Lai sāktu pildīt anketu, spiet tepat uz šo saiti “Anketa”!
Gaidīsim Tavas atbildes līdz 10.12.2021..


Untitled20211025_114719Ciemos Bumbiermuižā: saruna par dzīvi saskaņā ar dabu, zaļu domāšanu un kā patērēt un ražot atbildīgi.
25.novembrī plkst.12:00 tiešsaistē

RSMT Ekopadome Rīcības dienu ietvaros organizēja neformālu sarunu ar iespējams mazākās muižas – “Bumbiermuižas” – īpašniekiem un radītājiem, kas dzīvo saskaņā ar dabu, mācās no dzīves pagriezieniem, atbildīgi lieto, ko daba dāvā, un arī rūpējas par apkārt esošo vidi.
Sarunas laikā uzzinājām, kā jauni un traki pilsētnieki pirms vairāk kā 15 gadiem devās dzīvot uz tālākiem laukiem, apsaimniekot zemi, pakāpeniski atklāt un apgūt dažādus arodus: sākot ar biškopību, tad medījuma gaļas produktu gatavošanu, pašu audzētu vīnu darināšanu, tēju gatavošanu un dažādu kokmateriālu gatavošanas un būvniecības, līdz pat eko viesu nama “Bumbiermuižas” izveidošanas. Savā aktīvajā darbā ir pieņemti arī atbildīgi lēmumi, kad kādu saimniekošanu pārtraukt un kad ko jaunu meklēt, jo mērķis ir vienmēr bijis darīt no sirds un “lai dabai un pasaulei būtu mazāk kaitnieciski”“.

Bumbiermuižai ir izaicinošs koncepts. Muižā nav elektrības un pa ūdens krānu netek ūdens, kuru noregulēt siltāku vai vēsāku. Ja vēlamies rīta kafiju, jādodas vispirms uz aku pēc ūdens. Ja vēlamies siltumā mazgāties, jāiekurina pirtiņa. Ja vēlamies gaismu nakts melnumā, jāaizdedz sveces. Lai cik neierasti mūsdienām, tomēr viesi ierodas, lai atpūstos no piesātinātās ikdienas, lai izbaudītu neierasto, lai vienkārši pabūtu dabas ritumā un ar savām domām.

Sarunā Ilzei un Kristapam daloties ar savu dzīves stāstu aizdomājāmies par “Īsto brīdi sākt…” kā arī par “Atbildību” gan ikdienas mazajos darbos un lielajos lēmumos, atbildību pret sevi, ģimeni, dabu, apkārtējiem, veidu kā strādā un to ko saņem no dabas un kā rūpējas par savu dabu un vidi, kas ir apkārt.

Ieskats prezentācijā, kurā diemžēl nevar dzirdēt stāstīto, bet tikai vērot bildes ir šeit – Ciemos Bumbiermuišā: /25.11.2021./
Savukārt, ja kāds tomēr vēlas noklausīties “atkārtojumu”, rakstiet projekti@rsmt.lv un vienosimies par iespēju noskatīties ierakstu.

BM-0 BM-1 BM-2


Macibu-stunda

Mācību stunda “Īstais brīdis sākt…” 24. novembrī pl.9:45 un pl.12:00 pie vairākām grupām audzināšanas stundās viesojās Ekopadomes dalībnieces Kristianna Klemence un Elīna Sargūna, lai popularizētu Ekopadomes gada tēmu “Pārtika”, kā arī turpinātu vērst uzmanību pagājušā mācību gada tēmai “Atkritumi”.

Ja arī tev interesē apskatītā tēma, vari iepazīties ar prezentāciju – Mācību stunda Rīcības Dienas 2021 Īstais brīdis sākt… Lai arī nebūs vairs iespēja izteikties diskusijā, tomēr savu lēmumu, ar ko Tu jau no šī brīža vari sākt darīt, lai mazinātu bezatbildīgu pārtikas patēriņu un atkritumu radīšanu!


“Īstais brīdis sākt…. iekļaut zaļās prasmes mācību saturā” ir aicinājums laika posmā no 15. līdz 28. novembrim pedagogiem īpaši vērst izglītojamo uzmanību Ekopadomes vēstītos Rīcības dienas akcentiem: Gada tēma – Pārtika un ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķis Nr.12 “Atbildīga ražošana un patēriņš”. Tiek saņemti jau pirmie vizuālie un audio mājas darbi dažādos mācību priekšmetos.

Paldies pedagogiem par sadarbību šajā pirmajā Rīcības dienas nedēļā!

Signe-Zvirbule5354 Signe-Zvirbule5354_2 plakāts_D_Barons_53_54 plakati
Priekšmetā Vizuālās komunikācija” /pedagogs Irina Kopeikina/ izglītojamiem veidoja plakātus par tēmu Pārtika un Atbildīgs patēriņš. Plakātus veidoja dažādas grupas dažādās tehnikās, gan digitāli, gan kolāžas tehnikā. Vairāk plakātus var redzēt sadaļā Galerijas.

Uzdevums Ilgtspējīgs dizains priekšmetā “Idejiskās ieceres vizualizēšana” /pedagogs Kristīne Krastiņa-Indāne/ mudināja topošās vizuālā tēla stilistes domāt par kleitām no krekliem.

1636825354709 1636968767635 1636970994592 1636999109249 image3A21539_Glitch2 MyCollages 4

Ne tikai praktiskajos priekšmetos izglītojamie radoši piegāja mācību procesam, bet arī vispārizglītojošajos priekšmetos. Piemēram, Angļu valodā uzdevums Living Green ietvēra gan vārdu krājumu paplašināšanu, terminu apguvi, gramatikas pareizu pielietojumu un pat audio ierakstu ar vizualizāciju – plaukstu, kur katrs pirksts apskata kādu noteikto tēmu par Zaļu dzīvošanu. /Pedagogs Raimonds Rudzītis/

Sara.S.Grobina_41.42. Untitled Visus audio vizuālos darbus nevarēsim te atspoguļot, bet vēl apsvērsim iespēju, kā plašākai publikai parādīt labākos. Malači, audzēkņi!


ERD_GetliniEko_Canva2Īstais brīdis sākt… arī pedagogiem izzināt atbildīgas apsaimniekošanas virzienu
Ekskursija “Getliņi EKO” tiešsaistē, 16.11.2021

Ekoskolu Rīcības dienu ietvaros RSMT Ekopadome rīkoja tehnikuma pedagogiem un darbiniekiem ekskursiju tiešsaistē – tikšanās ar Getliņi EKO pārstāvjiem. Ekskursijai bija divas daļas.
Sākumā, aktīvi izstaigājot plašo teritoriju, ar Getliņi poligonu, tā darbību, tehniskajām ierīcēm un procesiem, iepazīstināja Monta. Ielūkojāmies šķirošanas punktos, uzzinājām kā aprēķina ievesto daudzumu, ka radioaktīvās vielas pat mini pudelītē lielā konteinerā atradīs, par atkritumu kalnu slāņiem un bioloģiskās pārstrādes kameru jaudām un ,protams, ielūkojāmies arī siltumnīcās kur aug gardie tomāti un gurķi (un arī puķes).
Otrajā daļā turpinājām viesoties Getliņos, kur mūs uzņēma Inese, ar kuru kopā turpinājām uzzināt dažādus faktus par to kā izgāztuve pārtapa par lielāko sadzīves atkritumu poligonu Baltijā, par šķirošanu nozīmi un produktu dzīves ciklu un aprites ekonomiku.

Paldies Montai un Inesei par lielisko ekskursiju RSMT pedagoga kolektīva vārdā!


RSMT atbalsta un īsteno Ekoskolu Rīcības dienas 2021.

ekoskolu_ricibas_dienas_plakats  ricibas_dienas_rsmt_labojums


20211011_142923Mikrodārza garšaugi
Mikrodārzs pa vasaru bija gana kupli sazaļojis. Priekš par akurāti grieztajiem augiem, kas ir ļāvis kāda baudīt aromātisku maltīti.
Rudenim ar vēso laiku atnākot, oktobrī aromātiskie garšaugi tika nogriezti un sažāvēti.

Ekopadome gaida klātienes sapulces, kurās varēs baudīt piparmētru tējas un ne tikai. 🙂


Partikas_diena_plakats_16.10.2021.

Ekopadome aicina atzīmēt Pasaules pārtikas dienu, 16.oktobrī.

.

.


Ekopasomes Sanāksme(2)Aizvadītajā Ekopadomes sanāksmē, 12. oktobrī, kas notika tiešsaistē MSTeams platformā,
visiem dalībniekiem izvērtējot esošo vides novērtējumu un pieņēma lēmumu par šī gada tēmu un plānoja nākamās aktivitātes.

Ekopadomes šī gada tēma, ko akcentēs savās aktivitātēs ir “Pārtika”, neatceļot iepriekšējā gada tēmu “Atkritumi”.
Vēl sanāksmes dalībnieki uzsāka plānot Ekoskolu Rīcības dienas.

Nākamā Ekopadmes sanāksme 25. oktobrī, pl. 19:00 tiešsaistē, lai turpinātu plānots Rīcības dienu aktivitātes.


MRG_220921_042021./2022. mācību gada pirmā Ekopadomes sanāksme ir aizvadīta!

22. septembrī Ekopadomē īpaši tika aicināti pievienoties arī 1. kursa izglītojamie, lai iesaistītos Ekoskolas aktivitātēs.

Sanāksmes laikā sevi pieteica jaunie Ekopadomes vadības kandidāti. Ar atklātu balsojumu Ekopadomes priekšēdētājas amatā ir ievēlēta Kristianna Klemence un priekšsēdētājas vietniece – Paula Haritonova. Apsveicam!

Vēlam veiksmi zaļo darbus īstenojot un lai par paveikto gandarījums sirdī!

MRG_220921_06 MRG_220921_08 MRG_220921_09 MRG_220921_11 MRG_220921_17 MRG_220921_19


20210920_132929Esam ieguvuši Ekoskolas sertifikātu!

Iepriekšējā mācību gada centieni un aktivitātes ir vainagojušās ar rezultātiem. Jauno 2021./2022. mācību gadu esam iesākuši ar brīnišķīgu ziņu – ESAM ieguvuši Ekoskolas sertifikātu.

20. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notika ikgadējā Ekoskolu apbalvojumu pasniegšana. RSMT ir pirmā profesionālās izglītības iestāde, kas ir ieguvusi Ekoskolas sertifikātu. Sertifikātu saņemt kopā ar direktori Ulriku Naumovu devās Ekopadomes izglītojamo pārstāve Marta Raina Groziņa un dabaszinību skolotāja Ligita Anspoka.

Šogad Ekoskolas apbalvošanas ceremonijā Ekoskolas svinēja jau 20 gadu jubileju.
Vairāk par apbalvošanas ceremoniju var lasīt un arī skatīties Vides izglītības fonda mājas lapa.

20210920_104657 20210920_133934 20210920_121136 20210920_121158