RSMPV

RSMT – EKOSKOLA

Tuvākie plānotie pasākumi:
līdz 12.aprīlim
vācam makulatūru un baterijas
26.aprīlis
Lielā talka

22.martā Ekoskolas pārstāvji aicināja visus savus skolas biedrus noskatīties filmu “Ūdens ir dzīvība” -dokumentālā filma par Keniju divās daļās.
Filmu mērķis ir aicināt aizdomāties par klimata pārmaiņu ietekmi, sekām, kā arī to, ko mēs varam darīt? GALERIJA

 

 

 

 

 

 

 


20.martā Ekoskolas aktīvisti kopā ar Privātās Rīgas Tehnolingvistiskās ģimnāzijas izglītojamajiem apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku. Dienas tēma: Ekoloģija un labbūtība. Iepazināmies ar Tehnoloģiju un dabaszinātnes nodaļu, Audiovizuālo nodaļu, Meditāciju telpu un Bērnu grāmatu nodaļu. Liels paldies mūsu brīnišķīgajai gidei Ivetai Krūmiņai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Grupa 55./56. Kosmētiķi iedvesmojās no Ekoskolas un, svētkus gaidot, izgatavoja dāvaniņas sev un draugiem.


RSMT Ekoskolas ietvaros 18. decembrī notika 3. meistarklase “Dizaina priekšmeta izgatavošana” svētku noskaņai, kurā interesenti lietotas stikla burciņas paši radoši pārvērta, tām dāvājot jaunu nozīmi – dekoratīvos riekstu vai konfekšu glabājamais trauks, vāze – vāzīte un pat krajkasīte.
Priecīgus svētkus visiem radošajiem censoņiem novēl RSMT Ekopadome!


RSMT EKO stūrītis papildināts ar 73./74. grupas Tērpu izgatavošanas un stila speciālistu šūtajiem dāvanu maisiņiem.


Ekoskolas aktivitāšu ietvaros 5. un 7. decembrī pedagoga Kristīnes Krastiņas Indānes vadībā interesenti radīja mīļmantiņas, izmantojot vientuļās zeķītes un cimdiņus, kas savus pārīšus ir pazaudējuši.
Daļa no radītajām mīļmantiņām savas pagaidu mājas atrada Tehnikuma 1.stāva foajē un otrajā adventē rotā Ekoskolas stūri Ziemassvētku noskaņās.
Paldies visiem par iesaisti noskaņas radīšanā un eko ideju realizēšanā!


RSMT atsaucās Jelgavas Tehnikuma aicinājumam un piedalījās pieredzes apmaiņas starptautiskā konferencē “Towards an Eco Vocational School” (latv. Ceļā uz Eco profesionālo skolu) un dalījās savā 3 gadu pieredzē īstenojot Ekoskolas programmu ar citām profesionālajām skolām un tehnikumiem no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Pastāstot arī par īstenotajiem Erasmus+ partnerības projektu ilgtspējas jomā “Naturally Sustainable” un arī WeSkill, kuru rezultātā tiek izstrādāti noderīgi mācību materiāli un IT platformas.
RSMT īsteno Ekoskolas vēstnieka misiju un, lai iepazīstinātu arī citas skolas ar Ekoskolas programmu, līdzi kā ciemiņus uz starptautisko konferenci “Ceļā uz Eco profesionālo skolu” ņēma Privātās Rīgas Tehnolingvistiskās ģimnāzijas aktīvos jauniešus, kuri savā skolā vēl nav uzsākuši īstenot šo programmu. Tagad viņiem idejām pilns groziņš!

 


DECEMBRA MEISTARKLASES
Kopā izgatavosim rotājumus un skaistas dāvaniņas svētkiem!
5. decembrī izgatavosim Mīļmantiņas no zeķītēm un cimdiņiem, kas palikuši bez pāra!
12. decembrī Eko vainadziņu izgatavošana no otrreiz lietojamiem un dabas materiāliem.
No vainadziņiem veidosim izstādi un skatītāju novērtētākie darbi iegūs vērtīgas balvas!
19.decembrī izgatavosim dāvaniņu sev vai draugam!
Visas meistarklases notiks skolotājas Kristīnes Krastiņas – Indānes vadībā 25. kabinetā.
Sākums plkst. 14:00.
Visi mīļi gaidīti!

 


RĪCĪBU DIENU NEDĒĻA 2023. – no 6. līdz 12.novembrim. Šī gada sauklis – PLANĒTA PIRMAJĀ VIETĀ!

Fotoalbumu izstāde mūsu bibliotēkā “Latvijā – zaļā paradīze Eiropas centrā”, veltīta Latvijas 105.gadadienai.

 

 

 

Ekoskolas zaļais stūrīts aicina svinēt Latvijas valsts svētku nedēļu:
– Lāčplēša dienu 11. novembrī
– Neatkarības dienu 18. novembrī!

Lai sava valsts un kultūra pastāvētu, par to ir jādomā, jārūpējas, jākopj un jāmīl.
Būsim savas valsts patrioti, kopsim pilsoniskumu sevī un svinēsim, lai pirmajā vietā ir ne tikai mūsu planēta, bet arī Latvija!

Ekopadome uzsauc: “Piedalāmies arī šogad makulatūras un bateriju vākšanas konkursos! Aiziet!”

Kā dzīvot videi atbildīgāk?

Rīcību dienu nedēļā 7. novembrī plkst. 10:30 tehnikuma Aktu zālē notika “Zaļās jostas” pārstāves Aijas Caunes lekcija par atkritumu šķirošanu un aprites ekonomiku.
Prieks par kuplo apmeklējumu. 1. kursu vairākas grupas uzzināja:
• Kāpēc šķirot atkritumus ir būtiski;
• Atkritumu apsaimniekošanas valsts stratēģija;
• Kā pareizi šķirot un utilizēt izlietotā iepakojuma atkritumus;
• Kā pareizi šķirot un utilizēt videi kaitīgo preču atkritumus;
• Kā pareizi šķirot un utilizēt nolietotās elektroiekārtas;
• Kā rīkoties ar tekstilatkritumiem;
• Bioloģiski noārdāmo atkritumu apsaimniekošanas iespējas;
• Sadzīves bīstamo atkritumu utilizācija;
• Kā uzzināt par sev tuvāko publisko šķiroto atkritumu nodošanas vietu
• Kā šķirotie atkritumi var kalpot kā otrreizējie resursi.

Vai jau pamanīji jaunos vizuāļus? Rīcības dienu nedēļā esam tos izvietojuši visos mācību korpusos un gaiteņos. Ekopadome saka paldies 9./10. grupai par izgatavotajiem vizuālajiem materiāliem, kas atgādina par praktiskiem soļiem, ko varam veikt mūsu planētas un sevis labā.


 Ekopadome iekārto Ekoskolas zaļo stūrīti
10.10.2023.

2023.gada 10. oktobrī notika kārtējā Ekopadomes tikšanās, kuras laikā sākām veidot Ekoskolas Zaļo stūrīti.
Ideja par šāda stūrīša veidošana, lai mūsu skolas izglītojamie un viesi jau foajē varētu redzēt, ka RSMT ir iesaistījies Ekoskolas programmā, radās jaunajiem Ekopadomes aktīvistiem.
Ikviens ir aicināts ziedot zaļos augus stūrīša papildināšanai.

Paldies Oleksandra Zhelezniak un Sofijai Čistovai par Ekoskolas vides kodeksam veltītajiem mākslas darbiem.

Izglītojoša lekcijas “Vide un mode”
02.10.2023., pl.10:30 Aktu zālē

Ekopadomes aicinājumam atsaucās un RSMT viesojās Modes Muzeja gide un lektore Agrita Grīnvalde ar lekciju “Mode un Vide”. Lekcijā dzirdēti fakti, pētījumu rezultāti un apkopotā informācija liek padomāt par Fast fashion iespaidīgo ietekmi uz mūsu planētu, vidi un mums pašiem.

Lekcijā klausījās tekstila nozares programmu izglītojamie, ieinteresēti pievienojās arī topošie vizuālā tēla stilisti un, protams, mūsu Ekoskolas pārstāvji.

  Paldies programmai Latvijas Skolas soma par atbalstu!


Septembris – bioloģiskās pārtikas mēnesis!

Jau trešo gadu Eiropas Savienībā septembri atzīmē kā Bioloģiskās pārtikas mēnesi.
Arī RSMT Ekoskolas aktīvisti aicina pievērst uzmanību pārtikas ražošanas ietekmei uz vidi un sabiedrības veselību un aicina pievienoties Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas Bio izaicinājumam pēc iespējas vairāk izvēlēties pašu audzētus un bioloģiski sertificētus pārtikas produkti.

Ekoskolas aktīvisti 29. septembra rītā dala ābolus no pašu dārza bioloģiskām brokastīm.


Foto: Kaspars Babāns, 37./38. grupa, Ekopadomes pārstāvis

Pirmā 2023./2024. mācību gada
Ekopadomes sanāksme veiksmīgi aizvadīta!
19. septembrī plkst. 14:00 Aktu zālē

Ekopadomes aicinājums pievienoties Ekoskolas aktivitātēs arī jaunajiem izglītojamajiem no 1. kursiem ir papildinājušas padomes aktīva rindas.
Sanāksmē Ekoskolas darbību RSMT un radošās idejas aktivitātēm plānoja 35 izglītojamie.

Lai mums izdodas aktīvs Ekoskolas mācību gads!

Tuvākā aktivitāte : 02. oktobrī, 2023 – RSMT aktu zālē Modes muzeja lektore un gide vadīs nodarbību “Mode un vide” par ilgtspēju modes pasaulē. Gatavojamies un plānojam arī Rīcības dienas, kas šogad notiks no 6.-10.Novembrim.


RSMT Ekoskolas padomes ir uzsākusi jauno 2023./2024. mācību gadu!

2023. gad 12. septembra pēcpusdienā Ekopadomes pārstāvji gatavojās piedalīties  Ekoskolas programmas Apbalvošanas pasākumam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un, protams, plānotajā pozitīvajā gājienā. Tāpēc tika veidoti plakāti, lai aicinātu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvjus uz pasākumu un pievērstu sabiedrības uzmanību vides problēmām.

Nākamā rītā, 13. septembrī, RSMT Ekopadomes priekšsēdētāja Kristīne Santa un aktīvie padomes pārstāvji Adriana, Elīna, Viktorija un Kaspars piedalījās apbalvošanas pasākumā, kurā trešo gadu pēc kārtas esam veiksmīgi ieguvuši Ekoskolas sertifikātu. Tagad mūsu tehnikumam ir tiesības tiekties augstāk un nākamgad pretendēt uz Zaļo karogu.

Šogad Ekoskolu apbalvošanas ceremonijas fokusā bija tēma – aprites ekonomikas pieeja, kas var palīdzēt veicināt atbildīgu resursu patēriņu un novērst atkritumu rašanās cēloņus, samazināt atkritumu daudzumu un veicināt lietu atkārtotu izmantošanu, remontēšanu, atjaunošanu, pārveidošanu, atkritumu pārstrādi un citas svarīgas rīcības. Pasākumā Ekoskolas sveica VARAM ministrs Māris Sprindžuks, kā arī Ekoskolu programmas vadītājs Latvijā Daniels Trukšāns.

Vairāk par Ekoskolu sasniegumiem vides izglītībā lasiet Vides izglītības fonda ziņojumā – Ekoskolas apbalvojumus saņem 180 izglītības iestādes.

 

 

Noslēdzot 2022./2023. mācību gadu, vari iepazīties ar RSMT zaļā virziena un Ekopadomes aktivitāšu īsu kopsavilkumu – EKO 2023.


Vides svētkos Meža dienās 2023

RSMT turpina tradīciju un otro gadu satiek vides draugus meistarklašu darbnīcās Meža dienās.
26. maijā RSMT Ekopadomes aktīvisti ar draugiem devās uz Tērvetes dabas parku, lai popularizētu zaļo domāšanu un iedvesmotu dažādām aktivitātēm, kas vairo resursu taupīgu un atbildīgu resursu un materiālu izmantošanu.
Topošie Spa speciālisti mācīja kā, izmantojot graudaugus un pākšaugus, un linu audumu, izveidot “Pindas”, ar ko veikt patīkamu masāžu pleciem, rokām vai mugurai. Topoši speciālisti interesentiem ļāva izbaudīt plecu zonas masāžu arī klasiskajā tehnikā dabā un svaigā gaisā.
Savukārt pie rokdarbu meistarklases galda pedagoga un ekopadomes pārstāvju vadībā tika radīti auskari un vēja pūķi no dažādiem otrreiz lietojamiem plastmasa materiāliem, ko tik bieži mēdzam vienkārši izmest ārā. Izrādās ar radošu pieeju, var tos vēl izmantot.

Meža Dienās uzņēmums “Zaļā josta” kopā ar sanākušajiem svinēja “Vides svētkus”, kur uz skatuves tika apsveiktas skolas – Makulatūras un Bateriju vākšanas konkursa uzvarētājas, kā arī “Citi Zēni” priecēja visus ar savu dziesmu repertuāru. Vairāk par Meža dienām lasi Latvijas Valsts Meži mājas lapā.

Vairāk bildes sadaļā Galerija.


Vai zināji, ka 20. maijā atzīmē Pasaules Bišu dienu?

Mērķis šīs dienas atzīmēšanai ir veicināt izpratni par bišu un citu apputeksnētāju nozīmi mūsu izdzīvošanā. To varat atzīmēt dažādos veidos, kas veicina bioloģisko daudzveidību, tostarp iestādot vietējos augus, kas zied dažādos laikos, izvairoties no pesticīdu un herbicīdu lietošanas, izveidojot bišu viesnīcu u.c.

Arī Ekopadomes aktīvisti iestādīja ziedus skolas pagalmā!


Vai zināji, ka 18.maijā atzīmē Āra izglītības dienu?

Šīs dienas mērķis ir veicināt uzturēšanos un mācīšanos dabā.
RSMT vienmēr ir atbalstījis mācību procesu arī ārtelpā arī citos gadalaikos. Īpaši to apliecinās Fotogrāfu profesijas audzēkņi un ne tikai. Piemēram, šajā maija dienā arī angļu valodas skolotājs ar Spāņu vies-skolotājiem stundu vada tehnikuma stadionā.


 

Izgatavo dāvanu pats

Ekopadome aicināja izgatavot dāvanu māmiņai !
9. maijā plkst. 15:00 – 17:30 notika stikla taras (burciņu, pudeļu) apgleznošanas meistarklase ar skolotāju Kristīni Krastiņu – Indāni ar mērķi izveidot dizaina elementu, ko uzdāvināt Māmiņai svētdien, starptautiskajā māmiņu dienā!

Prieks par visiem, kas iesaistījās!


 

PALDIES VISIEM, KAS ŅĒMA DALĪBU LIELAJĀ TALKĀ!
Jūsu bija daudz grupas un kopā esam lieliska komanda! 🙂

 


Kā tapa Zaļie lietusmētelīši, skaties bildēs – Galerijā!


ZAĻAIS LIETUSMĒTELĪTIS

Otrdien, 11. aprīlī plkst. 16:00
Ekopadome aicina uz meistarklasi “Zaļais Lietusmētelītis”
Meistarklasi vadīs  Kristīne Krastiņa – Indāne, 88. kabinetā

Lietusmētelīšus izgatavosim no pašu krātajiem un savāktajiem plastmasa maisiņiem, kuru savākšanu uzsākām Rīcības dienās 2022, aktualizējot  problēmu – VIDES PIESĀRŅOJUMS  un MATERIĀLU OTRREIZĒJĀ PĀRSTRĀDE.


MAKULATŪRAS KONKURSS IR NOSLĒDZIES

RSMT  kopīgi sakrāto makulatūra ir nodota un nosvērta. Savākts 3 reizes vairāk, kā iepriekšējos gados – 1200 kg.
Paldies visiem, kas atsaucās, krāja un piedalījās aktivitātē, kā arī paldies Zaļā Josta par konkursu “Tīrai Latvijai!”.


Kino “TOKSISKAIS SKAISTUMS”

Ekoskolas padome 23. martā aizvadīja pirmo kino pēcpusdienu RSMT dienesta viesnīcā 2. stāvā, kopīgi skatoties filmu “Toksiskais skaistums”, un aizsāka jaunu aktivitāti “Man lieks, citam prieks”, lai veicinātu videi draudzīgu dzīvošanu.


“MAN LIEKS, CITAM PRIEKS”

Ikviens līdz 23.martam pl. 15:00 var atnest pašam nevajadzīgus apģērbus vai aksesuārus, un nodot tos maiņas aktivitātei, lai kādam citam prieks.
Pēc filmas “Toksiskais skaistums” noskatīšanās, interesenti varēs piedalīties apmaiņas aktivitātē – paņemt no atnestajām mantām sev kādu, kas iepatīkas un der.

Apģērbs dzīvos otru dzīvi!
Noteikums: Apģērbam jābūt tīram, nesaplēstam un lietojamam.
Nodot var Dienesta viesnīcas dežurantam
.

Atveram un patīrām skapjus! 


 

Ekopadome ir veiksmīgi aktualizējusi Vides novērtējumu.

 


PIEDALĀMIES IZLIETOTO BATERIJU VĀKŠANAS KONKURSĀ

Ekopadome arī šogad aicina RSMT izglītojamos, pedagogus un darbiniekus iesaistīties izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” 2022./2023. mācību gadā.

Izlietoto bateriju vākšanas konkurss izglītības iestādēm kļuvis par ikgadēju tradīciju, ar kuras palīdzību “Zaļā josta” īsteno videi kaitīgu preču reģenerāciju Latvijā. Konkurss ik gadu apvieno bērnus un jauniešus, palīdzot visiem piedalīties tīras Latvijas vides veidošanā un vērtīgu resursu taupīšanā.
Piedaloties konkursā, ikkatrs tā dalībnieks veicinās videi kaitīgu preču nenonākšanu dabā un to pārstrādi otrreizējās izejvielās, saudzējot vidi un taupot resursus.

Konkursa ietvaros drīkst vākt un pārstrādei nodot tikai izlietotas dažādas baterijas un akumulatorus (no mobilajiem telefoniem un citām ierīcēm), kas vairs nav derīgi lietošanā, un kas nesatur skābi.

Izglītojamie aicināti baterijas atstāt pie garderobes speciāli tam paredzētā konteinerā.


PIEDALĀMIES VISLATVIJAS MAKULATŪRAS VĀKŠANAS KONKURSĀ

Domā globāli, rīkojies lokāli – ar šādu vadmotīvu izsludināta makulatūras vākšanas kampaņas “Tīrai Latvijai” 2022./2023. mācību gada sezona. Kampaņu rīko “Zaļā josta”, skaidrojot, ka ikviens, kas šķiro atkritumus, taupa resursus, saudzē dabu un sekmē aprites ekonomiku mūsu valstī, tādējādi rūpējas par visas mūsu planētas nākotni. Latvijas izglītības iestādes aicinātas sniegt savu pienesumu rūpēs par planētu, iesaistot audzēkņus makulatūras vākšanā, kā arī vairojot bērnu un jauniešu vides apziņu un zaļo domāšanu.
RSMT Ekoskolas padome aicina pedagogus, izglītojamos un darbiniekus iesaistīties kampaņā “Tīrai Latvijai” un vākt makulatūru mūsu Tehnikumā.
Kā to darīsim?
Aicinām KATRĀ kabinetā nolikt izlietotā papīra kasti, kuru var paņemt skolotāju istabā. Kad kaste pilna, jāsazinās ar ēkas uzraugu Viktoru Cakulu (mob. tālrunis 27706205) un kopā ar viņu jānovieto makulatūra speciāli tam paredzētajā vietā.

Konkursa ietvaros drīkst vākt: biroja, kopējamo, piezīmju, zīmēšanas papīru, grāmatas (arī ar auduma vāciņiem), avīzes, glancētos žurnālus, bukletus, katalogus, burtnīcas,
klades, kartona iepakojumus un citus izstrādājumus (kartonam jābūt salocītā veidā), ž
urnālus un avīzes (pirms izmešanas nav nepieciešams atskavot).
Nedrīkst likt: fotogrāfijas, izlietotus papīra traukus, uzlīmes, kā arī slapju un netīru makulatūru.

Konkurss notiek līdz 2023. gada 15. martam!


Kāpēc šķirot atkritumus?

2023. gada 2. februārī  RSMT viesojās SIA “Zaļā Josta” lektore Aija Caune ar informatīvu lekciju “Kāpēc šķirot atkritumus ir nozīmīgi?” un “Atkritumi kā resursi.”

RSMT īsteno Ekoskolas programmu un aicina tehnikumā ikvienu domāt par Zaļā dzīvesveida iedzīvināšanu un izzināt savas rīcības sekas un ietekmi uz darbu un klimatu.


Ir noslēdzies aicinājums “Labo vārdu vēlējumu” , kuru šogad rīkoja 1. kursa kosmētiķi, grupa 21./22 Ekoskolas aktivitāšu ietvaros.

Grupas prāt sirsnīgāko un interesantāko apsveikumu bija sagatavojuši topošie frizieri – stilisti no grupas 85./86. kopā ar angļu valodas skolotāju Raimondu Rudzīti.
Apsveikuma sagatavotāji saņēma smūtijus no SIA “Lat Eko Food”, ko mēs pazīstam kā ekoproduktus “Rūdolfs organic”.

Otro vietu piešķīrām Arkādijam Mihailovam no grupas 3./4., kurš mums visiem vēlēja labus vārdus. Tādēļ gardo un veselīgo smūtiju saņēma arī viņš!

Iedzīvinot Labo vārdu dienu tradīciju RSMT, 1. kursa kosmētiķi, grupa 21./22., sagatavoja paštaisītus apsveikumus 2. kursa kosmētiķiem, spa speciālistiem un paši sev!
Lai mums visiem gaišs un mierīgs svētku gaidīšanas laiks!


EKO PADOMES SANĀKSME  – 08.decembrī pl.15:00 Demonstrācijas zālē!

Visi interesenti, kas vēlas piedalīties Ekoskolas aktivitātēs aicināti piedalīties!
Koordinatore Laura Siliņa, 29118104


LABO VĀRDU DIENA RSMT

Adventa laikā Ekoskolas aktīvisti no grupas 21./22. aicina īstenot ANO Ilgtsēpjīgas attīstības mērķi Nr. 16. “Veicināt miermīlīgu un iekļaujošu sabiedrību ilgtspējīgai attīstībai, nodrošināt taisnīgas tiesas pieejamību visiem un izveidot efektīvas, atbildīgas un iekļaujošas institūcijas visos līmeņos” un piedalīties Labo vārdu dienās RSMT!

Uzaicinājums:
“Grupa 21./22., topošie kosmētiķi, aicina Tehnikuma grupas iesūtīt “Labo vārdu vēlējumus” Tehnikumam, skolotājiem, grupu biedriem, tehnikuma darbiniekiem! Vēlējumus nosūtīt uz grupas e-pastu toposie@inbox.lv līdz 16.12.2022.
Vēlējumus var iesūtīt jebkurā formātā: Tik Tok video, novēlējuma veidā, plakāta vai kartiņas u.c. veidos.

Mūsuprāt, sirsnīgākā un interesantākā vēlējuma autors (grupa) saņems dāvanu kasti no SIA “Lat Eko Food”, ko mēs pazīstam kā ekoproduktus “Rūdolfs organic”.

Ceram uz Labo vārdu dienas pasākuma ilgtspēju un jaunas tradīcijas iedibināšanu mūsu Tehnikumā, jo mēs katrs esam labu vārdu vērti gan saņemt, gan priecēt viens otru.


RĪCĪBAS DIENAS 2022

Ar saukli “Mazas rīcības – liela ietekme” no 7. līdz 13. novembrim visā Latvijā norisinās Ekoskolu programmas Rīcības dienas.

Šogad Rīcības dienas notiek jau desmito gadu un to mērķis ir izcelt katras mazas rīcības nozīmi.
Ieteicamie tematiskie virzieni šogad ir klimata pārmaiņas, bioloģiskās daudzveidības izzušana un vides piesārņojums.

Arī RSMT Ekopadome un izglītojamie īsteno aktivitātes, lai veicinātu izpratni par aktuālajām problēmām un iespējamajām mazajām darbībām, ko var veikt ikviens mājās vai līdzdarbojoties lielākā grupā, kolektīvā vai sabiedrībā, un kuru rezultātā tiek iegūtas zināšanas un izpratne, kā arī veidoti labi ieradumi, kas pozitīvi ietekmē mūsu planētu, dabu un iedzīvotājus.

Aktuālā problēma – VIDES PIESĀRŅOJUMS

Rīcības dienās uzmanību pievērsām vides piesārņojuma izpētei tieši mūsu Tehnikuma apkārtnē un kā katra cilvēka rīcība un izvēles ietekmē klimata pārmaiņas.

Izglītojamie izpētīja vides piesārņojuma avotus Tehnikuma tuvumā un pēc tam veica bioindikāciju, izmantojot ķērpjus. Aktivitātē piedalījās topošie frizieri – stilisti no grupas 85./86. un 89./90 kopā ar dabaszinību skolotāju Ligitu Anspoku. Pētījuma mērķis bija apgūt metodi, ka apkārtējā vidē esošo floru un faunu var izmantot kā bioindikātorus, lai novērtētu vides piesārņojumu.

 

 

Aktuālā problēma – KLIMATA PĀRMAIŅAS

Lai veicinātu izpratni par klimata pārmaiņām, topošās vizāžistes no grupas 83./84. veidoja infografikus par vienu konkrētu cilvēka rīcību, parādot ceļu, kā tas noved līdz klimata pārmaiņām.
Meža izciršana
Trokšņu piesārņojums
Sauļošanās krēma ietekme uz koraļļiem

 

Aktuālā problēma – VIDES PIESĀRŅOJUMS  un MATERIĀLU OTREIZĒJĀ PĀRSTRĀDE

Ekoskolas programmas ietvaros aicinām mūsu tehnikuma darbiniekus un audzēkņus savākt izmantotus plastmasas maisiņus!

Der jebkādi maisiņi: maizes iepakojumi, plēves atgriezumi, veikalu piedāvātie plastmasas iepirkuma maisiņi u.c. Maisiņus iespējams atstāt kastē pie garderobes.

Maisiņi tiks izmantoti lietusmēteļu izgatavošanai Ekoskolas darbnīcā!

 

Aktuālā problēma – BIoloģiskās daudzveidības samazināšanās

Kā sveicienu Ekoskolas Rīcību dienas nedēļā, tās pirmajā dienā RSMT projektu nodaļas kabinetā pirmo reizi uzziedēja augs Dracaena Fragransis (Smaržīgā Dracēna), pārsteidzot darbiniekus un  ar spēcīgo smaržu un atgādinot, ka šonedēļ Ēģiptē notiek 27. ANO Klimata konference un viena no tēmām ir bioloģiskā daudzveidības saglabāšana.

Prieks, ka Latvijā uzzied augs kas ir izplatīts tropiskajā Āfrikā – Sudānā, Mozambikā, Kotdivuārā un Angolā.
Rūpējamies, lai bioloģiskā daudzveidība neizzūd!

Senie grieķi devuši šiem brīnumainajiem augiem dracēnas (Dracaena) vārdu, kas tulkojumā nozīmē sieviete – pūķis. Vārds atbilstošs fantastiskajai augu izturībai un dzīvotspējai, jo, vienu stumbru griežot, veidojas vairāki jauni dzinumi. Nākamā lieliskā īpašība ir pilnīga tolerance pret retu laistīšanu. Un trešais ievērības cienīgais fakts – aeronautikas un kosmonautikas tīrā gaisa pētījumos pasaulē konstatēts, ka dracēnas ir starp izcilniecēm gaisa attīrīšanas jomā.


Jaunajā mācību gadā 2022./2023. Ekoskolas Padome aicina jaunus dalībniekus!
Piesakies pie grupas audzinātāja vai raksti e-klasē skolotājai Laurai Siliņai.


 Lielajā talka 2022 – aizvadīta!

Paldies visiem talciniekiem! Lielā talka 2022 ir veiksmīgi aizvadīta, un Juglas ezera piekraste un meža daļa gar Lorupes ielu ir kļuvusi tīrāka no nevēlamajiem piesārņojumiem un atstātajiem atkritumiem.

Paldies arī Ogres tehnikumam un tā komandai par talciniekiem sarūpēto gardo silto zupu!

 


Ekopadomes sapulce – 20.aprīlī, pl.19:00


OLAS un to marķējuma numuri

Lieldienas meklējam ne tikai olas, bet īpaši baltas olas!
Ieskatoties kastītēs, noteikti esat ievērojuši uz olām numurus. Vai zināt ko tie nozīmē?

Pirmais cipars – norāda dējējvistu turēšanas metodi:
– 0 – brīvos turēšanas apstākļos bioloģiskajā saimniecībā dētas olas;
– 1 – brīvas turēšanas apstākļos dētas olas;
– 2 – kūtī dētas olas;
– 3 – sprostos dētas olas.
Burti – izcelsmes valsts kodu.
Ciparu kombinācija – Pārtikas veterinārā dienesta (PVD) piešķirtais putnu novietnes identifikācijas numurs.

Tagad, izvēloties kādas olas pirkt, zināsi no kurienes oliņas un kādos apstākļos tās turētas!


Ekopadomes un ēdināšanas nodrošinātāju “Vefovec-Z” pārstāvju tikšanās

Pakāpeniski mazinoties epidemioloģiskai situācijas arī tehnikumā kopienā, arvien aktīvāk atgriežas izglītojamie tehnikuma telpās mācībām klātienē un ar vien vairāk jaunieši ierodas ēdnīcā pusdienos.

31. martā bija īstais brīdis vēlreiz tehnikuma ēdināšanas un Ekopadomes pārstāvjiem tikties, lai kopīgi pārrunātu ierosinājumus un jautājumus, ko tehnikumu izglītojamie ir norādījuši Rīcības Dienu anketās “Ēšanas paradumu un tehnikuma ēdnīcas izvērtējums”. Mūsu kopīgā saruna bija ļoti vērtīga, jo ieguvām atbildes uz būtiskiem jautājumiem no mūsu izglītojamo puses.

Ekopadome interesējās arī par produkta kvalitāti un izcelsmi. Informējam, ka mūsu ēdinātāji patiešām rūpējas un iepērk tikai sertificētus produktus, kā arī produktus ar zaļās karotītes marķējumu.

Izglītojamo top 3 jautājumi ēdnīcai un atbildes uz tiem:

— Kāpēc tehnikuma ēdnīcā nav mikroviļņu krāsns, lai varētu uzsildīt līdz paņemtās pusdienas?
Atbilde: Diemžēl tehnikuma ēdnīcā NEDRĪKSTAM nevis negribam uzstādīt mikroviļņu krāsni. To nosaka Ministru kabineta noteikumi un Pārtikas un Veterinārā dienesta noteikumi par ēdināšanas nodrošinājumu izglītības iestādēs. Par šo noteikumu pārkāpšanu ēdinātājam tiek uzlikts sods.

— Kāpēc nav sāls un garša?
Atbilde: Ēdinātājs NEDRĪKST sāli pievienot tik cik grib, kā arī ir nedrīkst izsniegt un novietot papildus sāli trauciņos uz galdiem. Ēdienreižu porcijās sāls daudzumu stingri regulēt Ministru kabineta noteikumi Nr. 172 “Noteikumi par uztura normām izglītība iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem”. Ir noteikts, ka pievienotā sāls daudzums gatavajā ēdienā nepārsniedz 0,4 g uz 100 g produkta.

— Kāpēc dienas komplektā nevar samainīt, piemēram, kartupeļus pret griķiem vai citus salātus, ja cena ir vienāda.
Atbilde: Nokomplektējot dienas piedāvājumu ir jābūt noteiktam kaloriju daudzumam, ko nosaka Pārtikas un veterinārā dienesta noteikumi. Nomainot vienu pamatēdiena sastāvdaļu komplektā, attiecīgi mainās kopējais kaloriju skaits visā piedāvājumā.  Pasniegšanas brīdi, diemžēl, ir neiespējami pārrēķināt jaunizveidotā ēdiena komplekta kaloriju kopsummu. Tādā gadījumā būs liela rēķināšana un ilga gaidīšana rindā, kas radīs jaunu neapmierinātību.

Papildus informējam:
— Visas nedēļas ēdienkarte ir redzama pie info stenda, kur ir aprēķinātas kalorijas, tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu daudzums.

— Tā kā ēdamrīkus ēdinātājiem ir jāmazgā, kas nozīmē ūdens un elektrības patēriņu, tādēļ nevar piedāvāt tos par brīvu tiem, kas ņem pārtiku no mājām un pusdieno ēdnīcā.

— Ēdinātājs nedrīkst uzturā iekļaut – fritētus (frī) kartupeļus, kartupeļu kroketes un citus eļļā vārītus pārtika produktus, mehāniski atdalītu gaļu, produktus, kuri ražoti no piena un kuros kāda piena sastāvdaļa aizvietota ar citu sastāvdaļu, cukura un miltu konditorejas izstrādājumus, kuru sastāvā ir daļēji hidrogenēti augu tauki, bezalkoholiskos dzērienus, kuriem pievienots kofeīns.

— Ēdinātājs nedrīkst iekļaut uzturā majonēzi, kečupu un tomātu mērci piedevu veidā. Ir atļauts pievienot ēdienu pagatavošanā izmantot majonēzi, kurai pievienots ne vairāk kā 1 g sāls uz 100 g produkta.


31.martā, pl.11:50 – 12:40 RSMT Mikrodārza tējas degustācija

Prieks par visiem kas pienāca un nogaršoja RSMT Ekopadomes aktīvīstu pašu audzēto piparmētras asortī tēju.
Savu balsi par tējas vērtējumu ir snieguši 36 tējas baudītāji, kuriem 29 minēja “Ļoti garšīgi”, 7 – “Garšīgi” un 0 – “Negaršīgi”.


Ekopadomes sapulce – 30.marts, pl.19:00


26. marts – Zemes diena

Pasaules dabas fonds aicina ar savu rīcību atbalstīt Zemes stundu, kas 2022. gadā notiks 26. martā plkst. 20.30.
Ikviens iedzīvotājs akcijas laikā tiek aicināti simboliski izslēgt apgaismojumu uz vienu stundu, lai iestātos par dabu un parādītu savu apņemšanos videi draudzīgākai rīcībai ikdienā.

Lai arī sestdienā tehnikums ir slēgts un apgaismojums ir izslēgts, tomēr mēs katrs varam šo savu rīcību īstenot savās mājās!


10. martā, plkst 15:00 – Putnu būrīšu izgatavošanas darbnīca

Tehnikums uzsāk jaunu tradīciju pavasarī izgatavot putnu būrīšus mazajiem ligzdojošajiem putniņiem
Paldies pedagogam Jānim Pētersonam par darbnīcas organizēšanu un visiem kas rada laiku piedalīties!

Kopīgi ir izgatavoti 15 putnu būrīši!

Trīs tehnikuma darbinieki taisa koka putnu būrīšus


Vai zināji: Kas ir būvniecības atkritumi?

Attālināto mācību laikā tehnikumā mācību korpusā tika uzsākti remonta darbi. Veicot remontus vienmēr rodas atkritumi. Būvniecības atkritumi. Kas īsti ir būvniecības atkritumi!

Par būvniecības atkritumiem tiek saukti atkritumi, kas radušies būvniecības, renovācijas un ēku pārbūves, kā arī pārpalikumiun bojātie materiāli, kas radušies celtniecības procesā, vai materiāli, kas būvlaukumā tiek izmantoti īslaicīgi.

Parasti būvniecības atkritumi no dzīvojamajām mājām satur betonu, koksni, metālus, ģipša paneļus, eļļas, ķimikālijas un jumta apdares materiālus.

Vai zini, kur nodot būvniecības atkritumus? Tos var nodot:
– SIA “Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija”, www.zaao.lv
– SIA “L&T”, www.l-t.lv
– SIA “Nelsens”, www.nelsens.lv

Domā zaļi! Esi atbildīgs!


Infografikas: Cilvēka darbības ietekme uz klimatu

Dabaszinību pasniedzēja Ligita Anspoka, kas arī ir aktīva tehnikuma Ekopadomes pārstāve un Ekoskolas programmas atbalstītāja, nenogurstoši izglītojamajiem atgādina par Ekoskolas aktivitātēm, tēmu nozīmīgumu un to, ka esam atbildīgi par planētu, kurā dzīvojam!
Viens no uzdevumiem, ko jaunieši ir paveikuši – infografikas par tēmu “Cilvēka ietekme uz klimata pārmaiņām”, kas rosina domāt par to, ka mēs esam tieši iesaistīti planētas izdzīvošanā.

Atkritumu ietekme uz klimatu
Ēdiena ietekme uz kliematu
Cilvēka darbības ietekme uz klimata pārmaiņām
Cilvēka ietekme uz klimatu – pēdējo 1000 gadu laikā
Cilvēka darbības ietekme uz klimata pārmaiņām – one world

Domā zaļi! Esi atbildīgs!


Radošais konkurss “Konkursa_plakāts_Iepakojuma kastes pārvērtības_ 2021Iepakojuma kastes pārvērtības

RSMT  sadarbības partneri “Zaļā josta” aicina interesentus piedalīties radošā konkursā “Iepakojuma kastes pārvērtības”.

Kas jādara?
– Līdz 15. decembrim
– pašrocīgi izgatavot mājsaimniecībā praktiski pielietojamas lietas, kas darinātas, par pamatu izmantojot kartona kasti vai vairākas kastes.
– Gatavo darbu nofotografē un izveido aprakstu
– Fotogrāfijas kopā ar aprakstu jānosūta uz konkurss@zalajosta.lv.

Labāko ideju autori saņems pārsteiguma balvas no “Zaļā josta”, kā arī viens laimīgais tiks pie skaistas Ziemassvētku eglītes no konkursa atbalstītāja Silvertree.lv. Plašāka informācija un konkursa nolikums www.zalajosta.lv.

Ar konkursa nolikumu var iepazīties šeit – Iepakojuma kastes pārvētības.

Pēdējās desmitgades laikā ir būtiski pieaudzis radītais izlietotā iepakojuma, tostarp kartona kastu, apjoms Eiropā un Latvijā. Kā viens no veicinošiem faktoriem ir strauji augošā tiešsaistes tirdzniecības attīstība, kuras rezultātā pirkumi tiek iesaiņoti papildu kastēs. Kartons ir zemas kvalitātes makulatūra, tā pārstrādes iespējas ir ierobežotas. Tāpēc “Zaļā josta” izsludina radošo konkursu “Iepakojuma kastes pārvērtības”,  kurā tiks meklēti risinājumi, kā nevajadzīgās kartona kastes pārveidot par noderīgām, ilgtermiņā praktiski pielietojamām lietām – mazinot radīto atkritumu apjomu, veicinot aprites ekonomiku un taupot resursus.

Atbilstoši Eurostat datiem, pēdējo 10 gadu periodā no 2009. līdz 2019. gadam papīrs un kartons bija galvenie radītie izlietotā iepakojuma materiāli Eiropas Savienībā. 2019. gadā radīti 32,2 miljoni tonnu papīra un kartona atkritumu – kopš 2009. gada šī atkritumu plūsma ir pieaugusi par 23,2%. Latvijā radītais iepakojuma atkritumu daudzums ir pieaudzis par 22,4%, sastādot 261689 tonnas 2019. gadā valstī kopumā jeb 136,74 kg uz vienu iedzīvotāju. 2019. gadā Eiropas Savienībā izplatītākais radītais iepakojuma atkritumu veids bija papīrs un kartons, veidojot 40,6% no kopējā radītā iepakojuma atkritumu apjoma.


Paldies visiem, kas atsaucās un aizpildīja Ekopadomes Rīcības dienās veikto anketēšanu, lai izvērtētu ēšanas paradumus un tehnikuma ēdnīcas piedāvājumu.
Anketas “Ēšanas paradumu un tehnikuma ēdnīcas izvērtējums” rezultātus apkopojām un ņemam vērā, lai uzlabotu situāciju un kādus ierosinājumus pārrunātu ar skolas ēdināšanas nodrošināšanas uzņēmumu.

Jāatzīst, kā kādas neērtības ir īpaši radījusi epidemioloģiskā situācija, kā rezultātā tehnikumā ēdnīcā arī ēšanas piederumi vairs nav brīvi paņemami pašiem, bet gan iepakoti salvetē tiek izsniegti kopā ar ēdienu, kā arī ieviesto attālināto-klātienes mācību laikā cenšas pielāgoties mainīgajam klātienē esošajiem izglītojamo skaitam.

Ar pilnu anketas rezultātu prezentāciju var iepazīties te – rezultātu apkopojums.


Latvijas Ekoskolu Rīcības dienas 2021 ir noslēgušās / 15. – 28. novembris /

IMG_6137

Rīcības dienu noslēgumā tehnikuma Ekopadome turpina aktualizēt gada tēmu PĀRTIKA.

Ekopadomes jaunieši aicina ikvienu izglītojamo atbildēs uz pāris īsiem jautājumiem anketā, kurā vēlamies izzināt jauniešu ēšanas paradumus mūsu tehnikuma ēdnīcā. Anketas aizpildīšana paprasīs ne vairāk kā 3 minūtes.  Lai sāktu pildīt anketu, spiet tepat uz šo saiti “Anketa”!
Gaidīsim Tavas atbildes līdz 10.12.2021..


Untitled 20211025_114719 Ciemos Bumbiermuižā: saruna par dzīvi saskaņā ar dabu, zaļu domāšanu un kā patērēt un ražot atbildīgi.
25.novembrī plkst.12:00 tiešsaistē

RSMT Ekopadome Rīcības dienu ietvaros organizēja neformālu sarunu ar iespējams mazākās muižas – “Bumbiermuižas” – īpašniekiem un radītājiem, kas dzīvo saskaņā ar dabu, mācās no dzīves pagriezieniem, atbildīgi lieto, ko daba dāvā, un arī rūpējas par apkārt esošo vidi.
Sarunas laikā uzzinājām, kā jauni un traki pilsētnieki pirms vairāk kā 15 gadiem devās dzīvot uz tālākiem laukiem, apsaimniekot zemi, pakāpeniski atklāt un apgūt dažādus arodus: sākot ar biškopību, tad medījuma gaļas produktu gatavošanu, pašu audzētu vīnu darināšanu, tēju gatavošanu un dažādu kokmateriālu gatavošanas un būvniecības, līdz pat eko viesu nama “Bumbiermuižas” izveidošanas. Savā aktīvajā darbā ir pieņemti arī atbildīgi lēmumi, kad kādu saimniekošanu pārtraukt un kad ko jaunu meklēt, jo mērķis ir vienmēr bijis darīt no sirds un “lai dabai un pasaulei būtu mazāk kaitnieciski”“.

Bumbiermuižai ir izaicinošs koncepts. Muižā nav elektrības un pa ūdens krānu netek ūdens, kuru noregulēt siltāku vai vēsāku. Ja vēlamies rīta kafiju, jādodas vispirms uz aku pēc ūdens. Ja vēlamies siltumā mazgāties, jāiekurina pirtiņa. Ja vēlamies gaismu nakts melnumā, jāaizdedz sveces. Lai cik neierasti mūsdienām, tomēr viesi ierodas, lai atpūstos no piesātinātās ikdienas, lai izbaudītu neierasto, lai vienkārši pabūtu dabas ritumā un ar savām domām.

Sarunā Ilzei un Kristapam daloties ar savu dzīves stāstu aizdomājāmies par “Īsto brīdi sākt…” kā arī par “Atbildību” gan ikdienas mazajos darbos un lielajos lēmumos, atbildību pret sevi, ģimeni, dabu, apkārtējiem, veidu kā strādā un to ko saņem no dabas un kā rūpējas par savu dabu un vidi, kas ir apkārt.

Ieskats prezentācijā, kurā diemžēl nevar dzirdēt stāstīto, bet tikai vērot bildes ir šeit – Ciemos Bumbiermuišā: /25.11.2021./
Savukārt, ja kāds tomēr vēlas noklausīties “atkārtojumu”, rakstiet projekti@rsmt.lv un vienosimies par iespēju noskatīties ierakstu.

BM-0 BM-1 BM-2


Macibu-stunda

Mācību stunda “Īstais brīdis sākt…” 24. novembrī pl.9:45 un pl.12:00 pie vairākām grupām audzināšanas stundās viesojās Ekopadomes dalībnieces Kristianna Klemence un Elīna Sargūna, lai popularizētu Ekopadomes gada tēmu “Pārtika”, kā arī turpinātu vērst uzmanību pagājušā mācību gada tēmai “Atkritumi”.

Ja arī tev interesē apskatītā tēma, vari iepazīties ar prezentāciju – Mācību stunda Rīcības Dienas 2021 Īstais brīdis sākt… Lai arī nebūs vairs iespēja izteikties diskusijā, tomēr savu lēmumu, ar ko Tu jau no šī brīža vari sākt darīt, lai mazinātu bezatbildīgu pārtikas patēriņu un atkritumu radīšanu!


“Īstais brīdis sākt…. iekļaut zaļās prasmes mācību saturā” ir aicinājums laika posmā no 15. līdz 28. novembrim pedagogiem īpaši vērst izglītojamo uzmanību Ekopadomes vēstītos Rīcības dienas akcentiem: Gada tēma – Pārtika un ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķis Nr.12 “Atbildīga ražošana un patēriņš”. Tiek saņemti jau pirmie vizuālie un audio mājas darbi dažādos mācību priekšmetos.

Paldies pedagogiem par sadarbību šajā pirmajā Rīcības dienas nedēļā!

Signe-Zvirbule5354 Signe-Zvirbule5354_2 plakāts_D_Barons_53_54 plakati
Priekšmetā Vizuālās komunikācija” /pedagogs Irina Kopeikina/ izglītojamiem veidoja plakātus par tēmu Pārtika un Atbildīgs patēriņš. Plakātus veidoja dažādas grupas dažādās tehnikās, gan digitāli, gan kolāžas tehnikā. Vairāk plakātus var redzēt sadaļā Galerijas.

Uzdevums Ilgtspējīgs dizains priekšmetā “Idejiskās ieceres vizualizēšana” /pedagogs Kristīne Krastiņa-Indāne/ mudināja topošās vizuālā tēla stilistes domāt par kleitām no krekliem.

1636825354709 1636968767635 1636970994592 1636999109249 image3A21539_Glitch2 MyCollages 4

Ne tikai praktiskajos priekšmetos izglītojamie radoši piegāja mācību procesam, bet arī vispārizglītojošajos priekšmetos. Piemēram, Angļu valodā uzdevums Living Green ietvēra gan vārdu krājumu paplašināšanu, terminu apguvi, gramatikas pareizu pielietojumu un pat audio ierakstu ar vizualizāciju – plaukstu, kur katrs pirksts apskata kādu noteikto tēmu par Zaļu dzīvošanu. /Pedagogs Raimonds Rudzītis/

Sara.S.Grobina_41.42. Untitled Visus audio vizuālos darbus nevarēsim te atspoguļot, bet vēl apsvērsim iespēju, kā plašākai publikai parādīt labākos. Malači, audzēkņi!


ERD_GetliniEko_Canva2Īstais brīdis sākt… arī pedagogiem izzināt atbildīgas apsaimniekošanas virzienu
Ekskursija “Getliņi EKO” tiešsaistē, 16.11.2021

Ekoskolu Rīcības dienu ietvaros RSMT Ekopadome rīkoja tehnikuma pedagogiem un darbiniekiem ekskursiju tiešsaistē – tikšanās ar Getliņi EKO pārstāvjiem. Ekskursijai bija divas daļas.
Sākumā, aktīvi izstaigājot plašo teritoriju, ar Getliņi poligonu, tā darbību, tehniskajām ierīcēm un procesiem, iepazīstināja Monta. Ielūkojāmies šķirošanas punktos, uzzinājām kā aprēķina ievesto daudzumu, ka radioaktīvās vielas pat mini pudelītē lielā konteinerā atradīs, par atkritumu kalnu slāņiem un bioloģiskās pārstrādes kameru jaudām un ,protams, ielūkojāmies arī siltumnīcās kur aug gardie tomāti un gurķi (un arī puķes).
Otrajā daļā turpinājām viesoties Getliņos, kur mūs uzņēma Inese, ar kuru kopā turpinājām uzzināt dažādus faktus par to kā izgāztuve pārtapa par lielāko sadzīves atkritumu poligonu Baltijā, par šķirošanu nozīmi un produktu dzīves ciklu un aprites ekonomiku.

Paldies Montai un Inesei par lielisko ekskursiju RSMT pedagoga kolektīva vārdā!


RSMT atbalsta un īsteno Ekoskolu Rīcības dienas 2021.

ekoskolu_ricibas_dienas_plakats  ricibas_dienas_rsmt_labojums


20211011_142923 Mikrodārza garšaugi
Mikrodārzs pa vasaru bija gana kupli sazaļojis. Priekš par akurāti grieztajiem augiem, kas ir ļāvis kāda baudīt aromātisku maltīti.
Rudenim ar vēso laiku atnākot, oktobrī aromātiskie garšaugi tika nogriezti un sažāvēti.

Ekopadome gaida klātienes sapulces, kurās varēs baudīt piparmētru tējas un ne tikai. 🙂


Partikas_diena_plakats_16.10.2021.

Ekopadome aicina atzīmēt Pasaules pārtikas dienu, 16.oktobrī.

.

.


Ekopasomes Sanāksme(2)Aizvadītajā Ekopadomes sanāksmē, 12. oktobrī, kas notika tiešsaistē MSTeams platformā,
visiem dalībniekiem izvērtējot esošo vides novērtējumu un pieņēma lēmumu par šī gada tēmu un plānoja nākamās aktivitātes.

Ekopadomes šī gada tēma, ko akcentēs savās aktivitātēs ir “Pārtika”, neatceļot iepriekšējā gada tēmu “Atkritumi”.
Vēl sanāksmes dalībnieki uzsāka plānot Ekoskolu Rīcības dienas.

Nākamā Ekopadmes sanāksme 25. oktobrī, pl. 19:00 tiešsaistē, lai turpinātu plānots Rīcības dienu aktivitātes.


MRG_220921_042021./2022. mācību gada pirmā Ekopadomes sanāksme ir aizvadīta!

22. septembrī Ekopadomē īpaši tika aicināti pievienoties arī 1. kursa izglītojamie, lai iesaistītos Ekoskolas aktivitātēs.

Sanāksmes laikā sevi pieteica jaunie Ekopadomes vadības kandidāti. Ar atklātu balsojumu Ekopadomes priekšēdētājas amatā ir ievēlēta Kristianna Klemence un priekšsēdētājas vietniece – Paula Haritonova. Apsveicam!

Vēlam veiksmi zaļo darbus īstenojot un lai par paveikto gandarījums sirdī!

 MRG_220921_06 MRG_220921_08 MRG_220921_09 MRG_220921_11 MRG_220921_17 MRG_220921_19


20210920_132929Esam ieguvuši Ekoskolas sertifikātu!

Iepriekšējā mācību gada centieni un aktivitātes ir vainagojušās ar rezultātiem. Jauno 2021./2022. mācību gadu esam iesākuši ar brīnišķīgu ziņu – ESAM ieguvuši Ekoskolas sertifikātu.

20. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notika ikgadējā Ekoskolu apbalvojumu pasniegšana. RSMT ir pirmā profesionālās izglītības iestāde, kas ir ieguvusi Ekoskolas sertifikātu. Sertifikātu saņemt kopā ar direktori Ulriku Naumovu devās Ekopadomes izglītojamo pārstāve Marta Raina Groziņa un dabaszinību skolotāja Ligita Anspoka.

Šogad Ekoskolas apbalvošanas ceremonijā Ekoskolas svinēja jau 20 gadu jubileju.
Vairāk par apbalvošanas ceremoniju var lasīt un arī skatīties Vides izglītības fonda mājas lapa.

20210920_104657 20210920_133934 20210920_121136 20210920_121158


Diploms_T-kreklu
ATMASKO T-KREKLU

Paldies izglītojamajiem un pedagogiem Irinai Cakulei un Baibai Čadorei par dalību projekta “T-Kreklu atmaskotājs”.

Projektu īstenoja biedrība  “Zaļā brīvība” piecu izglītojošu nodarbību ciklā “ATMASKO T-KREKLU”, izzinot t-krekla dzīves cikla posmus.

Lai iegūtās zināšanas palīdz izmantot gudrāk mums pieejamos resursus!

 

 


DSC02010

MIKRODĀRZS ir uzsākts!

RSMT iekšpagalmā 19. jūnijā Ekopadome iestādīja trīs garšaugu un dārzeņu dobes projekta “Mikrodārzs” ietvaros. Ekopadomes priekšsēdētāja vietnieces Elizabetes Vīņaudes veiksmīgā dalība Rīgas domes izsludinātājā “Iniciatīvu konkurss Rīgas jauniešiem 2021”  guva finansiālu atbalstu projekta īstenošanai, nodrošinot smaržīgo un lekno stādu iegādi.

Mikrodārza atklāšana  bija arī Ekopadomes pirmās semestra noslēguma pasākums.
Mikrodārza projekta īstenošanas laiks ir līdz pat 15.08.2021. un, ceram, vēl ilgāk.

Mēs – Ekoskolas pārstāvji- vēlamies attīstīt ekoloģisko dzīvesveidu un pierādīt, ka spējam iekopt urbāno dārzu – mikrodārzu, kur iemācāmies paši izaudzēt dārzeņus un garšaugus. Tehnikuma audzēkņi varēs vērot dārzeņu un garšaugu attīstību un iegūt pārliecību par  savām spējām un  personisku pieredzi mikrodārza veidošanā. Otrs aspekts, ka izglītojamie varēs šos dārzeņus un garšaugus lietot uzturā un tādā veidā skolas vidē arī citiem izglītojamajiem iedzīvināt ilgtspējīgu domāšanu un ekoloģisku dzīves pieeju. Ekoskolas pārstāvjiem ļoti svarīgi ir parādīt piemēru, kā dzīvot ekoloģiski un ka tas nav nemaz tik sarežģīti.

Ja vēlies piedalīties Ekoskolas aktivitātēs, dod ziņu uz e-pastu: agnese.breice@rsmt.lv.

DSC02080 DSC01968 DSC01983 DSC02071 DSC02158 WhatsApp Image 2021-06-21 at 14.40.15


7KOPĀ VARAM!
Šī gada 18. jūnijā Rīgas Stila un modes tehnikuma un Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma jaunieši kopīgi īstenoja Rīgas domes finansēto projekta “Kopā varam!” otro aktīvās atpūtas pasākumu, kura laikā turpināja īstenot projekta mērķus.

Paldies Rīgas Stila un modes tehnikuma Ekopadomes priekšsēdētājam Arkādijam Mihailovam par ideju un pieteikumu, lai apmainītos ar katra Tehnikuma zināšanām un pieredzi!

Jaunieši dalījās savstarpējā pieredzē par skolēnu pašpārvaldi, ko īsteno Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums, sniedzot prezentāciju par paveiktajiem un īstenotajiem pasākumiem, kā arī Rīgas Stila un modes tehnikums dalījās ar pieredzi Ekoskolas projektā.

Lai nostiprinātu projekta pirmajā kopīgajā pasākumā, kas notika attālināti Zoom platformā, iegūtās zināšanas par Ekoskolas un Skolas pašpārvaldes darbību un veicinātu izglītojamo centrētu izglītības vidi, jaunieši 18. jūnijā tikās klātienē Andrejsalā, lai kopīgi aktīvi pavadītu laiku un supotu Rīgas kanālā. Papildus tam jaunieši piedalījās dažādās erudīcijas spēlēs un nostiprināja zināšanas par abu tehnikumu skolēnu aktīvu sabiedriski nozīmīgajām aktivitātēm!

Paldies ikvienam dalībniekam par ārpusstundu aktivitāšu īstenošanu un milzīgo jauniešu prieka un enerģijas devu!
5 6 8 3 2 4

Sakām lielu PALDIES:
– Rīgas Domei par finansiālo atbalstu
– Baltijas reģionālajam fondam, JS BAMBUSS un Kaņieris par sadarbību

kopa_Varam_jpg_plakats (00000003)Projekts “KOPĀ VARAM!
Rīgas Stila un modes tehnikuma Ekopadomes priekšsēdētājs Arkādijs Mihailovs iesniedza Rīgas domes izsludinātā “Rīgas skolēnu pašpārvalžu sadarbības projektu konkursā”, kurā ieguvis finansējumu Rīgas Stila un modes tehnikuma un Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma sadarbības pasākuma īstenošanai “Kopā varam!”
Projekta mērķis ir nodrošināt pieredzes apmaiņu jauniešu starpā, daloties ar iegūtajām zināšanām, prasmēm un kompetencēm, sekojošās kategorijās:
1. Pilsoniskā līdzdalība (Skolēnu pašpāvaldes projekts);
2. Zaļās domāšanas veicināšana un attīstība (Ekoskolas projekts).

Tāpat projekta mērķis ir jauniešu savstarpējās saziņas un komunikācijas uzlabošana, lai neformālā gaisotnē dalīties ar saviem sasniegumiem gan skolas pašpārvaldes darbā, gan Ekoskolas projektā.

Projekts norises laiks no 16.06.2021. Zoom online lekcijas un 18.06.2021 aktīvā- izglītojošā atpūta Andrejsalā ar SUP dēļiem.

Ar prieku gaidām tikšanos un aktīvu 10 jauniešu sadarbību, lai dalītos ar zināšanām un padarītu krāsaināku ikdienu mācību iestādēs!


ZIŅOJUMS
Šī mācību gada laikā Tehnikums uzsāka Ekoskolas programmu, kur viens no soļiem, ko nepieciešams Ekoskolas projektā īstenot ir Vides novērtējums. Tas ļauj apzināt esošo situāciju Tehnikumā vairākās jomās, kā piemēram, Elektrība, Transports, Atkritumi, Pārtika u.c. Izpētot katru no šīm jomām un savācot informāciju par nepieciešamajiem uzlabojumiem, tiek sastādīts Rīcības plāns, ar nepieciešamajiem soļiem, kā šos uzlabojumus sasniegt.
Izskatot, visas pieejamās tēmas un apkopojot Vides novērtējuma rezultātus, Ekopadome izvēlējās šī gada tēmu “Atkritumi”.

Ar Vides novērtējuma dokumentu var iepazīties šeit – RSMT vides novērtējums 2021.

Visa mācību semestra ietvarā, Ekopadome veica informatīvo kampaņu, piesaistīja lektori no SIA “Zaļā josta”, izsludināja aptaujas anketas, lai audzēkņi un darbinieki, aizdomātos par šo tēmu, kā arī domātu par atkritumu apjoma samazināšanu un atkritumu šķirošanu!
Lai gan paspējām paveikt pirmos darbus – atkritumu urnu izvēle, lai varētu šķirot atkritumus Tehnikuma telpās, informatīvo kampaņu izstrāde, lektoru aicināšana u.c. darbi, ir skaidrs, ka darbs vēl liels ir priekšā un ir nepieciešams darbu turpināt arī nākamajā semestrī!

Lai mums visiem kopā izdodas uzlabot Tehnikuma un apkārtējās vides apstākļus, lai būtiski samazinātu atkritumu veidošanos sev apkārt!


AKTIVITĀTES MAIJĀ

Trako-frizuru-diena

24. MAIJĀ – TRAKO FRIZŪRU DIENA

Paldies visiem, kas ņēma dalību izsludinātajā konkursā! Žūrija – Ekopadomes pārstāvji – Agnese, Laura, Sandra, Linda un Kristīne- izvēlējās 3 konkursa uzvarētājus.

Ar aplausiem sveicam: 1.vieta – Ieva Dorbe, 2.vieta – Diāna Podiņa, 3. vieta – Daiga Afelde!

TF1 TF2

Lūdzu sazinieties ar Agnesi, rakstot uz agnese.breice@rsmt.lv , lai vienotos par pārsteiguma balvu saņemšanu!!!:)

Paldies visiem par dalību un tiekamies nākamajos konkursos!

“Trako frizūru dienā!”, 24. maijā, ikviens bija aicināts izveidot traku frizūru, nobildēt to un nosūtīt uz e-pastu: Agnese.breice@rsmt.lv . Ekopadomes žūrija izvērtēja saņemtos darbus un trīs interesantāko frizūru autoriem piešķirs Tehnikuma pārsteiguma balvas!

Konkursa noteikumi:
1. Par konkursa dalībnieku var kļūt IKVIENS Tehnikuma audzēknis vai darbinieks.
2. Nosūtot 24.05.2021. pieteikumu ar darba foto konkursam, jānorāda vārdu, uzvārdu, grupu, kur mācaties, vai amats tehnikumā, lai varam ar sazināties uzvaras gadījumā.
3. Videi draudzīgs, ekoloģisks vai ekonomiskas resursu aprites pieskāriens frizūrai dod papildu punktu.
4. Konkursa uzvarētājus izvēlēsies Ekopadomes žūrija, izvērtējot visus iesūtītos darbus.
5. Konkursa balva tiks izlozēta 26.05.2021.

Konkursa uzvarētājs tiks paziņots Tehnikuma mājas lapā. Pārsteiguma balvas tiks nodotas ar Omniva pakomātu starpniecību.

……………………………………………………………………………………………

anketa_atkritumi

Paldies katram no 71 dalībniekiem, kas ņēma dalību aptaujā “Atkritumu aptauja!”

No iesniegtajiem atbilžu rezultātiem redzam, ka atkritumu šķirošana mums nav svešs jēdziens, visi zinām, ka gada laikā 1 Latvijas iedzīvotājs saražo 333 kg atkritumu, tāpat zinām, ka PET materiāls ir “polietilēnteraftalāts” saīsinājums. PET ir plastmasas veids ar augstu izturību, kas saglabājas pie apkārtējās temperatūras svārstībām, kā arī mazu mitruma un gāzu caurlaidību.

Tomēr, ne visi zināja, ka  šķirojot papīrus un krājot makulatūru, nevajag izraut ārā skavas. Tas pārstrādei netraucē, jo pārstrādes procesā papīrs tiek šķīdināts un ne-papīra frakcijas (skavas, līplentes u.c.) tiek atdalītas no papīra masas. Tāpat arī informējam, ka PET pudelēm nav nepieciešams noņemt korķīšus un etiķetes. Rūpnīcā pārstrādes procesā visas nevajadzīgās sastāvdaļas tiek atdalītas.

Informējam, ka izlozē Tehnikuma pārsteiguma balvu no visiem 71 dalībniekiem saņem Patrīcija Eva Jēkabsone, topošā friziere-stiliste! APSVEICAM!

RSMT aicināja aizpildīt anketu par Ekopadomes gada tēmu – ATKRITUMI līdz 23.maijam. Gada tēmas “Atkritumi” anketas saite saite ir te. Spied šeit!
Anketā Jūsu vārdu, uzvārdu  un kontaktinformāciju nepieciešams norādīt, lai Ekopadome spētu sazināties ar Jums gadījumā, ja aizpildot aptaujas anketu, būsiet laimējis pārsteiguma balvu.  Pēc aptaujas noslēguma Jūsu personas dati tiks dzēsti. 

……………………………………………………………………………………………

22052021_biologiska_daudzveidiba

22.MAIJĀ – BIOLOĢISKĀS DAUDZVEIDĪBAS DIENA

biologiskas_daudzveidibas_Diena

Dienas mērķis ir rūpēties par dabas vērtību saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

Dienas uzdevums bija nobildēt fotogrāfiju ar ēdamu ziedu vai lapu un atsūtīt uz agnese.breice@rsmt.lv
Katrs var izdomāt vai bildē grib parādīt sevi un ziedu vai lapu, vai mākslinieciski nobildēt ziedu.

Atsūtītās bildes apkopojam foto kolāžās!

Lai skaists un ziedošs pavasaris ikvienam!

Bio_daudzv1 Bio_daudzv2

……………………………………………………………………………………………

Padomes-sede2

12.MAIJĀ – EKOSKOLAS PADOMES SĒDE plkst. 15:00

Tiekamies MSTeams platformā!

Ja Tev interesē vides jautājumi, pievienojies mums, rakstot uz epastu agnese.breice@rsmt.lv .

 

……………………………………………………………………………………………

Turnirs

13.MAIJĀ plkst. 15.00 – PRĀTA SPĒĻU TURNĪRS 10.-12.klases skolēniem + Ekoaugstskolu jauniešiem

Aicinām Jūs pieteikties un pārbaudīt savas zināšanas vides jomā!
Atjaunojiet savas zināšanas Ekoskolu tēmās: transports, enerģija, pārtika, ūdens, atkritumi, mežs, bioloģiskā daudzveidība, klimata pārmaiņas, vide un veselība.

Jums var noderēt materiāli, tēmu lapas, kas atrodamas šeit: https://ej.uz/ekotemas

Reģistrēties uz 10.-12.klašu turnīru var šeit: https://app.livestorm.co/prata-speles/ekoskolu-prata-speles-10-12-klase-1305


AKTIVITĀTES 2021. GADA APRĪLĪ

Vai_Tehnikums_var_But_EKOSKOLA26. APRĪLĪ – VAI TEHNIKUMS VAR BŪT EKOSKOLA?

Rīgas Stila un modes tehnikums 2021.gada 26.aprīlī Zoom tiešsaistē organizēja lekciju “Vai Tehnikums var būt Ekoskola?”.
🌿 Lekcijas mērķis bija iepazīstināt citas profesionālās izglītības iestādes ar Ekoskolas ideju, mērķiem un uzdevumiem, kā arī dalīties ar savu pieredzi, kā uzsākt dalību Ekoskolu programmā.
🌿 Lekcijā piedalījās 44 dalībnieki – tehnikumu vadītāji, pedagogi un pārstāvji.
🌿 Lekciju atklāja Rīgas Stila un modes tehnikuma direktore Ulrika Naumova, kas tic, ka Ekoskola ir nākotnes skola un saprot, ka pēc 10 gadiem jebkura sabiedrības aktivitāte tiks vērtēta pēc tās ietekmes uz vidi.
🌿 Liels paldies Vides izglītības fonda Ekoskolu projekta koordinātoram Latvijā Danielam Trukšānam, kurš detalizēti skaidroja Ekoskolas būtību un uzdevumus, kā arī aicināja katru no profesionālajām izglītības iestādēm iesaistīties šajā programmā.
🌿 Rīgas Stila un modes tehnikuma projekta koordinātore Agnese Breice dalījās ar pieredzēto un paveikto, uzsākot Ekoskolas projektu Tehnikumā. Uzsvēra, ka galvenais ir atrast kolēģi, kas grib šo projektu attīstīt un ieinteresēt audzēkņus par to cik svarīgi ir lēmumi ikdienā.
🌿 Vēl viens milzīgs paldies lektorēm Ingrīdai Bērziņai un Viviānai, kas ir Ekoskolas vadītāja no Pļaviņu novada ģimnāzijas, kas ir Ekoskola jau 10 gadus! Lektores dalījās ar pēdējos desmit gados pieredzēto, attīstītajiem projektiem, idejām un kopīgiem pasākumiem, kas Pļaviņu novadā jau ir tradīcijas.

Plašāk par īstenoto lekciju un tajā gūtajām atziņām lasiet – VAI TEHNIKUMS VAR BŪT EKOSKOLA?

……………………………………………………………………………………………

LM2A0169

24. APRĪLĪ – LIELĀ TALKA
Lai rūpētos par apkārtējo vidi,  tehnikuma darbinieki sakopa tuvāko apkārtni –  mežu pie Tehnikuma stadiona,  Juglas ezera piekrasti, kā arī Tehnikuma iekšpagalmu.
Šogad Lielās Talkas vadmotīvs bija: “Par zaļu Latviju – katrs atsevišķi, bet visi kopā!”, tādēļ ievērojot epidemoloģiskos apstākļus Tehnikuma darbinieki īstenoja duo talkas, ievērojot 2 metru attālumu.
Tika savākti vairāk kā 60 maisi atkritumu, atsevišķi tika vāktas riepas, šīferi un lielgabarīta atkritumi!

Paldies direktorei Ulrikai, kas uzrunāja darbiniekus un paldies ikvienam kolēģim, kurš atsaucās, lai sakoptu teritoriju!

Lai tīra un zaļa Latvija nākamajām paaudzēm!
P.S. Rīgas Stila un modes tehnikums atbalsta Rīgas pašvaldības konkursu, kas aktīvākajiem talkotājiem dāvina ceriņus! 🙂

LM2A0392 LM2A0341 LM2A0371 WhatsApp Image 2021-04-24 at 21.28.35 (3) LM2A0304 LM2A0205

…………………………………………………………………………………………..

Gramatu-diena23. APRĪLĪ – ATZĪMĒJĀM PASAULES GRĀMATU UN AUTORTIESĪBU DIENU

UNESCO LNK katru gadu šajā dienā aicina sabiedrību izcelt grāmatu un caur to sniegto zināšanu nozīmi izglītības, kultūras un ekonomiskas labklājības sekmēšanā, kā arī – veicina sabiedrības interesi par grāmatām, dažādu tautu literatūru un dažādiem autoriem.

1Paldies visiem, kas atsaucās aicinājumam, atsūtīt grupas audzinātājai 1 fotoattēlu ar grāmatu, kas ir visvairāk Tevi iedvesmojusi.

Grāmatu draugu
iecienītākās grāmatas un arī citātus
varat apskatīt ejot uz – sadaļu Galerijas!

 

…………………………………………………………………………………………….

lekcija_atkritumu_skirosana21. APRĪLĪ – LEKCIJA “ATKRITUMU ŠĶIROŠANA” SADARBĪBĀ AR “ZAĻĀ JOSTA”
Lekcijas norise datums un laiks: 21.aprīlī plkst 15.00 – 15.40

Paldies Rīgas Stila un modes tehnikuma Ekopadomei, kas noorganizēja, un  lektorei Aijai Caunei no SIA “Zaļā Josta”, kas ar savām zināšanām dalījās lekcijā “Atkritumu šķirošana”. Paldies par entuziasmu un padomiem, kā uzsākt šo lielo soli un izskaidrojumu, kāpēc mums tas visiem ir svarīgi.

Lekcijā dalību ņēma 98 klausītāji – gan Rīgas Stila un modes tehnikuma audzēkņi, gan pasniedzēji un darbinieki. Paldies Jums visiem par dzirdīgām ausīm un lai mums visiem izdodas kaut mazumiņu iedzīvināt ikdienā!

ZJ_1  ZJ_2

…………………………………………………………………………………………………………………

Stends2

EKOSTENDS – RSMT mācību korpusa gaitenī klātienē visus gaida Ekostends, kurā atspoguļojas Ekopadomes darbība, jaunumi un Ekoskolas aktivitātes. Šomēnes varam iepazīties ar Ekopadomes priekšsēdētāju Arkādiju un Ekopadomes priekšēdētāja vietnieci Elizabeti, kuri viens otram uzdot 5 jautājumos.

12

 

……………………………………………………………………………………………

RSMT_vides-kodeks

 

14. APRĪLĪ – VIDES KODEKS PIEŅEMTS
Ekopadome saskaņā ar 31.marta padomes sēdes lēmumu –  elektroniskā balsojumā apstiprināt RSMT vides kodeksu, vakar nobalsoja par šī gada VidesKodeksa plakātu.
Paldies Martai Rainai Groziņai, Ekopadomes galvenajai fotogrāfei, un  viņas komandai par Vides Kodeksa variantu izstrādi.

 

 

 

……………………………………………………………………………………………

Dizaina izaicinajums_Sanija

IZAICINĀJUMS “DIZAINA RISINĀJUMI”

Topošā friziere – stiliste Sanija Cīrule, grupa 77./78., pieņēma izaicinājumu un pieteicās izaicinājumam “Dizaina risinājumi” ar savu ideju – BIZE.
Sanija, lai tev izdodas!

♻️ Aprites ekonomikas veicināšanas projekts E-Space aicināja pieteikties izaicinājumam “Dizaina risinājumi”, radot produktu vai pakalpojumu, kas ir ilgmūžīgs. Piedalīties izaicinājumā var ikviena skola un indivīds. ♻️ Dizaina risinājumu idejas, piedāvājumus bija jāiesniedz līdz šī gada 12.aprīlim. ♻️ Vēlies uzzināt nedaudz vairāk par E-space – spiet šeit!  ♻️ Trīs labāko ideju autoriem – pārsteiguma balvas no Vides izglītības fonda.

……………………………………………………………………………………………

1


AP
RĪLĪ sākam un līdz pat MAIJAM2
 ikviens aicināts atsaukties
AUGU AUDZĒŠANAS IZAICINĀJUMĀ

 

 

 

 


AKTIVITĀTES 2021. GADA MARTĀ

31. MARTĀ – EKOPADOMES SĒDE, PLKST 15:00

udens_diena_plakats_7200_5400px

22. MARTĀ ATZĪMĒSIM PASAULES ŪDENS DIENU!

Ūdens dienas mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni par dzeramā ūdens nozīmi un ūdens nozīmi vispār. Šī gada tēma: Ko Tev nozīmē ūdens?

Gaidīsim Jūsu iesūtītos foto par to, kā esiet atzīmējuši šo dienu, un atbildējuši uz jautājumu: “Ko Jums nozīmē ūdens?”
#Ekoskolas #ūdensdiena #worldwaterday

Kopš 1993. gada 22. martā ik gadu tiek atzīmēta Pasaules ūdens diena, organizējot dažādus izglītojošus un informatīvus pasākumus, lai pievērstu ikviena cilvēka uzmanību ūdens svarīgajai lomai mūsu dzīvē. Latvijā šī diena tiek atzīmēta kopš 1996. gada.

 

Zemesstunda

 

27. MARTĀ plkst.20:30 AICINĀM ĪSTENOT “ZEMES STUNDU”

Zemes stunda apvieno cilvēkus visā pasaulē, kuri iestājas par dabu.

Ikviens iedzīvotājs, uzņēmums, pašvaldība vai organizācija tiek aicināti simboliski izslēgt apgaismojumu uz vienu stundu, lai parādītu savu apņemšanos videi draudzīgākai rīcībai ikdienā.

 

11. MARTĀ – EKOPADOMES SANĀKSME

Ekopadomes sanāksmē tika izvēlēta gada tēma – ATKRITUMI. Pirms tēmas izvēles un balsošanas, tika pārrunāti vides novērtējuma rezultāti un anketēšanā gūtie dati.
Liels PALDIES visiem, kas atsaucās un aizpildīja Ekopadomes izsūtītās anketas. Savu viedokli un novērojumus izteica 497 izglītojamie un 59 pedagogi. Kā solīts, sanāksmē notika arī loterija, lai noskaidrotu vienu veiksmīgo anketas aizpildītāju.
APSVEICAM – Evitu Rudevicu, kas saņem saldu un arī praktisku balvu kā sveicienu no Ekopadomes! 🌿


AKTIVITĀTES 2021. GADA FEBRUĀRĪ

Konkursa “MAN PAŠAM SAVS”, pieteikšanās noslēdzās 28.FEBRUĀRĪ

konkurss_man_pasam_savs_2 plakāts jpegAicinot iedzīvotājus atteikties no pārmērīgas plastmasas iepakojuma materiālu un vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu lietošanas, “Zaļā josta” izsludina auduma maisiņu dizaina konkursu “Man pašam savs”. Tā ietvaros dalībniekus aicina radīt oriģinālu dizainu auduma maisiņam, kas kļūtu par iedvesmas avotu pārejai no plastmasas maisiem uz videi draudzīgāku alternatīvu.
Uzdevums: Izstrādāt auduma maisiņa dizainu ar aicinājumu būt videi draudzīgam, zaļi domājošam, kurš rūpējas par vidi sev apkārt, un ar savu dizainu spētu iedvesmot citus.
Maisiņa dizains jāizstrādā A4 formātā (21 x 29.7 cm) vertikāli, izvēloties sev ērtāko tehniku – ar roku zīmēts zīmējums vai izstrādāts kādā no dizaina izveidei paredzētām datorprogrammām.
Dizainam ir jābūt oriģinālam. Sagatavju vai gatavu attēlu izmantošana darba tapšanā nav pieļaujama. Darba autors pilnībā uzņemas atbildību par autortiesību ievērošanu sava darba tapšanā.

Vairāk par noteikumiem un konkursa nolikumu lasiet www.zalajosta.lv.

ekoskola_18012021_2

 

Ekopadome priekšsēdētāja ekspress aptauja par Ekoskolu, resursu lietošanu un atkritumiem – Anketa! Novērtējam paši sevi, vai zinām ?

 

SILTO DŽEMPERU DIENAS IZAICINĀJUMS PIEŅEMTS!

6

RSMT īstenojot Ekoskolas virzienu, 2021.gada 9.februārī ņēma dalību Silto džemperu dienas izaicinājumā!
Lepojamies ar dalību šajā starptautiskajā kampaņā! Paldies ikvienam dalībniekam par atsaucību!

Akcijas mērķis ir izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi un klimatam draudzīgākus paradumus.
Silto džemperu dienā telpās tiek nedaudz samazināta temperatūra (ja tāda iespēja pastāv!), un visi ir aicināti uzvilkt siltāku džemperi, tādējādi simboliskā veidā apliecinot savu atbalstu iniciatīvai.
#Ekoskolas    #UzvelcDžemperi    #thickjumperday    #LVAFA

Šī gada akcijas moto: REĀLA RĪCĪBA KLIMATA LABĀ!
1 3

4 5 2


RSMT ceļā uz Ekoskolas statusa iegūšanu!
Lai būtiski uzlabotu vidi Tehnikuma darbiniekiem, pedagogiem un izglītojamajiem, esam spēruši soļus Ekoskolas virzienā!

1.sede_kopbilde2021. gad 27. janvārī tika noturēta pirmā Ekopadomes sēde, kurā piedalījās 21 dalībnieks. Sēdei bija nozīmīgs uzdevums ievēlēt un apstiprināt Ekopadomes galvenos amatus, lai koordinēti un mērķtiecīgi gan izglītojamie, pedagogi un darbinieki, kuriem rūp zaļā domāšana un zaļāki lēmumi ikdienā, varētu ņemt dalību aktivitātēs un stiprināt mūsu tehnikuma zaļo virzienu.

Ekopadomes priekšsēdētājs – Arkādijs Mihailovs
Ekopadomes priekšsēdētāja vietnieci – Elizabete Anna Viņaude
Ekopadomes soctīklu pavēlnieks – Laura Ait Ožmida
Ekopadomes galvenā fotogrāfu – Marta Raina Groziņa
Ekopadomes fotogrāfa palīgi – Alija Djablova un Sindija Šefere
Ekopadomes atbildīgais par vides novērtējuma īstenošanu – Jānis Šelengovs.

Apsveicam Ekopadomes priekšsēdētāju un visu komandu! Vēlam veiksmi un lai izdodas īstenot zaļas un radošas aktivitātes!

Atgādinām, ka iesaistīšanās Ekoskolas aktivitātēs un būt Ekopadomes atbalsta komandā var arī mācību gada vidū. Aizpildīt pieteikumu elektroniskā formā aktivizējot šo saiti “Vēlos ņemt dalību EKOPADOMĒ!”. Par jaunumiem un aktivitātēm sekojiet līdz šeit un RSMT soctīklos.


Ekoskolas mērķis – Izglītojamajiem attīstīt ieradumu rūpēties par planētu ikdienā.

Green Leaves Spa Trifold Brochure

Semestra laikā ir plānotas dažādas aktivitātes – Ekopadomes izveide, Vides novērtējums, akciju dienas, aktivitātes, aptaujas un konkursi, lai atraktīvā veidā pievērstu jauniešu uzmanību!
Ļoti gaidīsim ikvienu, kuram rūp zaļā domāšana un ir vēlēšanās savas zināšanas nodot jaunajai paaudzei!


RSMT SKATĀS ZAĻAJĀ VIRZIENĀ

Dabā ir saskatāmi tūkstošiem dažādi krāsu toņi un krāsu skaistums  ir atklājams visos gadalaikos. Tikai tās ir jāgrib un jāspēj saredzēt.
Līdzīgi ir ar vides aizsardzību, ekoloģiju un planētas klimata pārmaiņām un ar to saistītām problēmām. To ir daudz, bet ir jāgrib tās saskatīt.

Zaļo krāsu visā pasaulē vides aizsardzības un klimata problēmu pārstāvošās organizācijas ir pieņēmuši par savu krāsu.
Ir mudinājumi dzīvot zaļi, apgūt zaļās prasmes, veicināt zaļu dzīvesveidu, īstenot zaļu izglītību u.t.t.
Šo zaļo toni ir aicinājums veidot arī mūsu mācību vidē RSMT.

Ikviens interesents ir aicināti  pievienoties VIDES INICIATĪVAS GRUPAI!

Vides Iniciatīvas Grupas mērķis:
– Iesaistīties RSMT zaļākas ikdienas veidošanā
– Iesaistīties RSMT zaļo notikumu plānošanā un īstenošanā
– Nodoties zaļo komandu veidošanai un kustības nodošanai tālākai attīstībai
– Kopīgi veidot ilgtspējas attīstību RSMT, izglītībā, sabiedrībā, valstī un nākotnē

2020.g.24. novembrī tiešsaistē notika vides iniciatīvas grupas uzruna un diskusija “Vai RSMT ir jākļūst zaļam?”. Šī virtuālā tikšanās apstiprināja, ka mūsu vidū ir “vides-klimata-nākotnes labā” atbildīgi domājoši un aktīvi jaunieši.

Ar tikšanās uzrunas prezentāciju var iepazīties šeit – “Vai RSMT jākļūst zaļam?”

Esi kustības veidotājs – PIECELIES UN IESAISTIES!
– Veido pats un aicini citus sev līdzi
– Esi ideju ģenerētājs un dalies ar to
– Plāno aktivitātes kopā un koordinēti
– Īstenojam mērķtiecīgi veidotas aktivitātes kopā
– Sasniedzam rezultātus un priecājamies par tiem kopā
– Veidojam ZAĻU RSMT un atstājam pozitīvu ietekmi nākotnei


poster about recycle

Šī gada 22. septembrī mūsu tehnikumā notika lekcija par atkritumiem kā otrreizējiem resursiem, kuru pasniedza Aija Caune, “Zaļā josla” projektu direktore. Šo lekciju organizēja mūsu tehnikuma multimediju otrā kursa audzēknes Anastasija Pļašečnika un Anastasija Beriļuka. Lekcijas apmeklēja pirmā kursa audzēkņi.

Lekcijā tika pastāstīts par atkritumu radītajam piesārņojumam un klimata pārmaiņām, atkritumu šķirošanas pamatprincipiem, gan arī iepazīstināja audzēkņus ar praktiskiem piemēriem un iespējām, kā atkritumus var izmantot kā izejmateriālus jaunu produktu radīšanā. Lekcijas otrajā daļā audzēkņi rakstīja domrakstu par to, kā viņi paši varētu samazināt atkritumu daudzumu savā ikdienā.

Ļoti ceram, ka šī lekcija bija ļoti noderīga mūsu tehnikuma audzēkņiem, jo mēs esam tie, kas veido sabiedrības domāšanu un attieksmi pret apkārtējo vidi.

SIA „Zaļā josta” ir Latvijas uzņēmums, kurš rūpējas par tīru Latviju un atbildīgu uzņēmējdarbību tajā. SIA „Zaļā josta” mērķis ir veidot sabiedrību, kurā uzņēmējs ir atbildīgs un rūpējas par sevis radītā izlietotā iepakojuma, videi kaitīgo preču, elektrisko un elektronisko iekārtu savākšanu un pārstrādi, savukārt sabiedrības locekļi ir izglītoti un motivēti šos atkritumus šķirot, izmest tos paredzētajās vietās, kā arī taupīgi attiekties pret dabas resursiem kopumā.


Infogr_okeana